Předchozí 0268 Následující
str. 265

a podávají i obraz způsobu zpěvu lidových zpěváků chodských, příznačného pro tento kraj. Zároveň jest však pamatováno, aby zpěvník byl praktickou pomůckou pro všechny, kdož rádi zpívají; jest zaznamenán zpěv i vícehlasně pro cvičení ve sborovém zpěvu a není zapomenuto ani na potřebné vysvětlivky jazykové a celkovou charakteristiku chodské písně. Má tedy Jindřichův zpěvník všechny přednosti též pro praktickou potřebu. Chodská píseň je tu sebrána dokonale a není vynechán ani oddíl, jehož vydání je u ostatních lidových písní jakýmsi problémem, totiž »daremné písničky«, projev to stejně elementární, jako charakterisující zdravou duši lidu. Zpěvník se každému, kdo jej otevře, doporučuje sám svojí náplní i láskou sběratelovou ? chodské písni, jež za touto mravenčí prací všude prosvítá. Toho dokladem jsou závěrečná slova sedmého dílu:

»Horečná touha po květech cizí kultury (často pochybné ceny s jedovatou, otravnou vůní) zachvátila náš národ, inteligenci i prostý lid. A tak nechává nevšímavě vadnout prostinké, ale pěkné »kytky« našich luhů a hájů se zdravou vůní, ba dokonce často po nich šlape, je ničí! Není vždy vše staré tak hloupé, ? ničemu. Věda lékařská se nedávno vrátila ? léčivým bylinám, našich babiček.

Při povrchním posuzování zdá se mnohým (z neznalosti) stará lidová kultura nicotnou. Kdo se však pohrouží v lidovou kulturu a přináší jí trochu příchylnosti a lásky, (a co je pěkného bez lásky?!), shledá, že tomu tak není. Na př. po celý rok měl venkovan své symbolické zvyky, obyčeje, hry, zábavy, zpěvy, říkadla, rčení, přísloví — čas, práci i zábavu měl účelně a moudře rozdělenu. Odvrhneme-li některé »půvěry« a roz-louskneme tvrdou, často drsnou a zablácenou skořápku, obdržíme sladké i živné jádro. Za příklad uvádím chodskou s v a r b u. Přečtěte si celý děj a vložte současně na patřičných místech všechny písně žertovné i vážné s krásnými nápěvy. Shledáte, jaká to nádherná budova s divuplným a bohatým obsahem! Kolik poesie — lyriky i dramatisačnosti, — filosofie, symboliky, citlivosti i vtipu tu nahromaděno! A vše tak moudře, účelně, promyšleně sestaveno, myšlenkově spolu souvisí, logicky zapadá!

Než, vraťme se ještě ? pokroku v hudbě a zpěvu na venkově. Je na př. v hudbě a zpěvu na venkově proti dřívějšku opravdu pokrok? Lze nazvati nynější bezvýraznost, bezpáteřnost, lhostejnost ke zpěvu a nástrojové hudbě a jen vnikání a přímo náruživé přijímání odrhovaček pokrokem? Venkov měl své pěkné, cenné písně, krásné tance, svéráznou muziku! Co má teď místo toho?! Vždyť je to naopak ochuzení! A jiná otázka napadá: Jak je postaráno o hudební dorost na-


Předchozí   Následující