str. 278
Kromě toho však ještě jiné přípravy hospodyně kravám dávají, aby hojný užitek dávaly, ačkoliv již mnohý hospodář i hospodyně na to mnoho nevěří a říká: »Dej krávě do dršky, ona ti dá do dĺžky.«
Aby kráva hojně dobrého mléka dojila, udělej toto: »Roz-strouhej černý kořen a hadí kořen, zadělej do mouky a upeč bochánek, z toho občas ukroj skývu a dej krávě.«
Před sv. Filipem a Jakubem posílají hospodyně děti nebo děvečky do lesa a na luka na koření. Sbírají konvalinku, šmel-houz (Butomus umbellatus), barvínek, mateřídoušku, zázvorek (Polygonatum officinale), petrklíč a j.
Doma všechny bylinky rozsekají na drobno, promíchají otrubami, rozestrou na prkénko a dají večer před Filipem a Jakubem ven na dvůr. Do rána prý sv. Filip a Jakub do koření nadýchají. Ráno dá se koření kravám do nápoje a dávají potom hojný užitek. Byla-li dlouhá zima a koření posud nevzrostlo, jest každá jiná tráva dobrá kravám pro užitek, jen když je natrhána do sv. Filipa a Jakuba.
Dokud olejkáři po krajích chodili, kupovaly od nich hospodyně kravám koření z Rybrcoulovy zahrady a svatojánskou ručičku, kterou se kravám míchalo.
Skořápky z vajec, na všecky svátky (vánoční, velkonoční, svatodušní) roztlučených, uschovej a dojným kravám pak tluč do krmení. Budou mít dobré mléko.
Aby krávy hojně mléka a hustou smetanu daly, rozetři na prášek ještěrčí černé koření a dávej kravám na nový měsíc. To koření musíš kopat, když je měsíc v úplňku a ne na štíru.
Na nový měsíc nakopá se koření, které na rybníce roste, má listy jako talíř veliké a bílé květy. Ve verbáři jmenuje se »talich« (Leknín bílý). Dá se do nádoby, z které dobytek se napájí a nechá se tam stále. Krávy mají potom husté mléko.
Stává se, že kráva zvykne si při dojení močiti. Aby to nedělala, když se vymočí vezme se kopáč a v to místo, kam se vymočila, bodne se jím třikráte.
Dobře také jest třikráte si odplivnouti. Když kráva nechce mléko spouštět, kup ouhořovou kůži, natři jí krávě nohy a bude dobře.
Kopá-li kráva při dojení, vezmou žebrákovi, když přijde do stavení, bez promluvení hůl, ne do holé ruky, tou uhodí ko-pavou krávu třikráte do zadních nohou a dají ji opět žebrákovi.
Aby prvnička po teleti při dojení nekopala, uváže se jí při telení na pravou zadní nohu povříslo.
Někde vlévají tu vodu pod okap nebo do záchodu, vůbec tam, kudy se nechodí.
Dojné krávy nemají se plaviti ve vodě, ztratily by mléko.