str. 284
Trápí-li vepřový dobytek červi, pomáhá se od nich takto: Pojmenuje se dobytek, jaký je a čí je a třikráte se řekne: »Svatý Jakub je také měl, jednoho mu vzali a ostatní mu vypadali.«
Jiný způsob: Před slunce východem vyhlídni si bodlák, někde stranou, klekni u něho proti slunce východu, vezmi do čepice nebo do šátku kámen, potři jím bodlák třikráte od kořene ? vršku a třikráte řekni: Ve jménu Ducha svatého za-žehnávám já (Josef Prokeš) strakatému vepřovi (Václava Macouna) červy na noze, aby mu vypadali. K tomu mi dopomáhej ... až na věky věkův. Bodlák ohne se na zem a přitiskne kamenem. Kámen třetí den se s bodláku sejme a položí tam, kde dříve ležel.
Kdyby ti někdo poslal na ovce zvrtohlavění nebo náhlec, jdi v jedenáctou hodinu, ať je to ve dne nebo v noci, na křížovou cestu, tam vykopej tři důlky a tu hlínu vezmi potom ještě ze tří studní vodu a ze tří žlutých vrb tři součky. Když vodu ze studní bráti budeš, říkej: »Přicházím já ? tobě člověk hříšný, studánko mně milá, přicházím ? tobě ve jménu Boha Otce t> skrze dvanáct apoštolů jeho, vodo, vodičko, Pána Krista křtitelko, ty to ukaž do nebe, jako já do tebe, beru tě ve jménu Božím, abys byla ku pomoci a ochraňuj mne.« V té vodě vše svař a pokrop potom dobytek.
Kromě červů mívá též dobytek vepřový i hovězí vši. Aby dobytek vši neměl, dej mu na sv. Martina neb ten den před tím nebo po něm, před slunce východem po jednom bobku s chlebem na lačný život.
Když má dobytek vši, vezme se z kostnice hadr a dobytek se jím potírá po tři dni, když nový měsíc nastane. Hadr musí rfe donést do kostnice zpět.
Kdyby ti někdo poslal na dobytek vši, vezmi z těch vší jednu velkou, druhou menší, třetí ještě menší a dej je do brku ze chcíplé husy. Brk zahraď a pověs ho do komína. Ten škůdník uschne. Budeš-li mu chtíti pomoci, ten brk odhraď.
Mnoho onemocnění dobytčích přičítá se ouřku. Jest známo více způsobů, kterými od ouřku se pomáhá, a to buď jednodušších, které jsou všeobecně známy, aneb složitějších, které málokdo zná a také nerad jinému poví.
Aby dobytku hovězímu nebo koním nikdo neuškodil anebo je neuřkl když se na pole vyjíždí, mají se oka postraňků obráceným způsobem na rozporky na straně vnější navléknouti, než na straně vnitřní, t. j. oka postraňků na bocích koní k voji obrácených.
Jednoduchým způsobem pomůže se od ouřku, když dobytek otře se třikrát čepicí na ruby obrácenou anebo spodkem košile.