Předchozí 0004 Následující
str. 3

imaginatio, ustavičné s bázní myšlení; nastrojující příčina: při-hodné těla zhotovení, kteréž se snadně nakaziti může, dispo-sitio corporis).

Úředně vydáno (česky a německy) Nařízení..., kterak by se času tohoto morního nebezpečného, lidé zdraví i nemocní opatrovati... hojiti měli, v Starém Městě Pražském u Jonaty Bohutského, Léta Páně 1613.

Jan Kampanus Kutnohorský, farář ve Vlastibořicích, rozepsal se v knize náboženské široce dlouze O ráně morové, v Starém Městě Pražském 1617.

V řadě českých spisovatelů 17. století věnoval pozornost mornímu nakažení, podávaje útěchu vyhnancům Čechům v cizině J. A. Komenský (»O sirobě« roku 1624 a 1634, vydáno v Lesně Polském; »Zpráva kratičká o morním nakažení z příčin zvláštních v čas přímoří v Lesně Polském, od církve české u vyhnan-ství učiněná*, roku 1632).

Roku 1679 zuřila rána morová po vlastech českých. Upozorňuji na řadu knížek zdravovědných, na př.: »Duchovní i tělesná apatika . . ., o zapuzení rány morové . .., při tom pro bohaté i chudé, v čas nakažení morního a pestelencí...«

»Rozliční dobří prostředkové, kteréž se v čas morové rány užívati mohou,« Léta Páně 1679 — knížka po česku obsahuje ukázky z německého originálu.

Jan Petr z Ghelen vydává spis, upravený v ubohé tehdejší češtině, pod názvem: »Krátké navržení k poznání a zahlazení nyní obávaného morního nakažení...«, v Praze, 1739.

Léta 1715 a 1739 vydává Jan Gerharda v Trenčíně s češtinou, proplétanou libovolně nářečím slovenským, knížku: »Jesu Benedicente! Apatečku duchovní a domovní, zdržující v sobě výborná lékařství pro zachování duše i těla v čas obecné pokuty a rány morové ...«

I.

Mistr Jan Černý (Niger):

»Spis o nemocech morniech, kterak se mají lidé chovati před tím i po tom času ... Tištěno v Lithomyšli na Novém Městě, pod panováním urozeného pana pana Jana Kostky z Postupic. Skrze mě Pavla z Meziříčí. Léta vykoupenie našeho 1506 .. . Dokonáno ten pátek před narozením Panny Marie«, 12°, 30 1.

Černý uvažuje podle tehdejšího hlediska středověkého lékařství, co jest mor, z kterých příčin jsou morové, která těla jsou nachýlena k nakažení mornímu, kterého času mor nejvíce se zjevuje. Podává pak »zprávu zachováme od nakaženého po-větřie«. Dále, »kterakým lékařstvím opatrovati se před nakažením slušelo by«. Doporučuje: »A že lidé v těchto krajinách


Předchozí   Následující