str. 25
to spustilo, ten si pomoh ... ale to býl smrad, no to sa neptá jte!... Tatíčkovi sa nestalo nic. Panáček (kněz) .dál jím takovú zelinu: To si dajte pod jazyk a nic vám nebude. Nesl sem tenkráť do Rajnochovic pilku spravit Kunrátovi a stavil sem sa pod horu v téj hospodě. Když sem přišel potom ? pilařovi, praví ně on: A stavjál si sa v hospodě? Ahá, pravili mu tatíček. Nechoď tam, pravil, už jich tamodtáď vynesli pět. U nás je zle, zle. Panáček pravil, že jich tu má umřít ešče šedesát. A tož keřísi honem na fáru: A jak ty to, panáčku, víš? Jak esce nekerý umře, tož bude s tebú zle. A hleďte, už bylo v Rajnochovicáchff) po koleře.
Na Rusavě šla kolera zdola a měla dojít navrch až po koryto u Petrů. Ten, co ju roznášal — mjél dobře zaplacené — býl chlapisko urostené, ale znať sa nedál. Mjél to ve sklence a iďa (= jda) vedle studně, crknúl, a už to bylo. Jél Dudík s pola, napil se z okova (= studna na okov) a přijeďa dóm, překročil prach (= práh), ??? ? bylo po něm.
U nás sa téj kolery nikdo nezaujal a proto jich tu tolik pomrelo. To hen (= tam) v Drščkovéjfff) tam byl tenkrát starosta chytřejší. Pravil mu doktor v Holešově, aby to dál naházat do studní. Ale ten příďa dóm, dál to psovi. Zdechl na ranu. Když lidé v Drškovej nemřeli, obeslal si doktor milého starostu znova: Dál sem vám to trochu slabé, dám vám to silnější. Starosta to dál kočce. Hned ju to roztrhlo. A tož svolal hromadu a pověděl jím, jak to bylo. A milí Drščkovjané hneď všecí na studně veka a naberá si vody, zavřeli studně na zámek a bylo dobře a po koleře ...« Potud Šobr.
Odjinud dovídáme se, že v listopadu 1831 zuřila též v obci žeranovicích u Holešova (panství žeranovské) cholera; během týdne zemřelo 42 lidí. Ve valašské obci Kašavě u Holešova na panství lukovském r. 1836 zemřelo cholerou 68 lidí.
Za prusko-rakouské války r. 1866 zuřila/ též na Holešovsku cholera. Po bitvě u Dubu (při Olomouci) vtáhl oddíl Prušáků (asi 150 mužů) do Pacetluk a Prusinovic, kde pobyli 6 neděl; jimi zavlečena do obou obcí cholera, jíž zemřelo 140 osob. V Rymicích téhož roku zemřelo cholerou 33 osob, v Kurovi-cích 30 osob.
I v této době rakouské zdravotní úřady nařídily rozsáhlá zdravotní opatření proti choleře. Nařízená desinfekce byla i v tomto roce obecným lidem nesprávně vykládána. Zajímavé sdělení učinil mi pan Othmar Hrejsa, českobratrský farář a
tí) Rajnochovice, osada pod zříceninami hradu Schaumburka, v soudním okresu bystřickém.
ttt) Držková, valašská osada na Holešovsku. Lid. říká: Dršťkova.