str. 31
Selčan, naroz. 1650, zemř. 1697. Archivář Teplý získal knihu z pozůstalosti P. Jos. Hejny, faráře v Bernaticích, 1. 1907 pro pražské Národní Museum. Teplý rozdělil obsah knihy na čtyři stati, obsahující: 1. zprávy o rodině Procházkově, 2. adresář osob, s nimiž Procházka přicházel do úředního spojení, 3. kroniku či směsici různých zpráv a 4. záznamy domácího lékařství, ovšem většinou pověrečné. Nás zajímá oddíl čtvrtý o domácím lékařství — lékařství o klokočce, na str. 275—-277 Sborníku uveřejněný. »Letha Panie 1560 Já Joachim Rosyus Pražský, pokud jsem ještě od Pána Boha povolán nebyl — byl jsem téhož léta u vysoce urozeného pána, pana Hanuše, hraběte z Hrádku na Koryčanech a Letovicích v Markrabství Moravském u téhož pána mladého syna za praeceptora. Svrchupsaný hrabě měl u sebe jednoho ovčáka, kterýž u něho byl od dvacátých let až i ? starosti umřel, kterýžto měl znamenité knihy lékařské skušené předně lidem potom také i dobytku užitečné, kteréžto knihy ten ovčák na smrtelné posteli tomu panu hraběti odkázal a pověděl, aby sobě jich nemálo ale mnoho vážil, že těm podobných nenajde dokud živ. Potom to hrabě na smrtelné posteli takové knížky mi odkázal — na památku tento nejhlavnější kus chci tuto poznamenati.« Následují různé recepty. Klokočky užívá se proti moru, kašli a dusnosti, proti bolení očí, proti kolice, kamenu, psotniku, žloutenici. Klokočka jest prospěšná a užitečná také domácímu dobytku. Etnogra-fové naleznou na třech stranách drobného tisku hojně zajímavých receptů lidového léčení na Moravě. Rud. Janovský.
Folklor na gramofonových deskách. V roč. XXX. na str. 299 Č. L. upozornili jsme na význam gramofonových desek pro folklor. Právě dovídáme se z denního tisku, že fonografická komise při třetí třídě České akadamie věd a umění v Praze podala Akademii zprávu, že desky se zápisy, pořízenými na podzim roku 1929, jsou již všechny hotovy a Akademii dodány. Fonografický archiv při Č. akademii vzniklý čítá 233 desek se zápisy projevů celé řady význačných osobností našeho života vědeckého, uměleckého i veřejného, se zápisy četných nářečí z Čech, Moravy a Slovenska a hudby lidové i umělé. Zápisy jsou vesměs skoro velmi zdařilé a reprodukce i mluveného slova je při správném způsobu reprodukce velmi věrná. Prof. Chlumskému vysloven vřelý dík za velikou práci, kterou věnoval provedení a finančnímu zabezpečení velmi nákladného podniku. Rud. Janovský.
Pověra stále bují v Praze. Počátkem srpna 1931 rozepsaly se denní listy, že v Praze zřídil si kdosi neznámý podivnou, však velmi výnosnou živnost z prodeje amuletů, které mají nositeli přinésti »štěstí«. A není ten kouzelný amulet nijak drahý, neboť
|
|