Předchozí 0038 Následující
str. 38

text rk. furstenberského »... Potom leži Sella asy-czilla . tu gest gedna hora, ta slowe equa, zte hory widiety gest Syru horžiczy, gesto sie dusse mucžie, gessto mágy wykupeny bity. Podle toho gest geden ostrów, wtom gsu kowarzi. tak swiedczie Pohanske knyhy, že ty kowarzi kugy hromowe rany, Agest tahora plna ohnye, ty kowarzi pro-strzied toho ohnye kugy aty słowu relapes. wtom ostrowie bil gest wlkanus, gesto strziehl pekelných wratt. Nasse knyhi chtie tomu, by to bily cžrtye amucžie tu dusse ...«

text prvotisku z r. 1498: » ... Podle toho gest geden ostrów, wtom su kowarzi, Jakož prawie pohanska pisma, že ti kowaři kugi hromowe rany. A gest ta hora plna ohnie atu kowaři prostrzed toho ohnie kugi a slowu Ciklopes. Wtom ostrowie ...«

(další vytrženo.)

Je tezko usuzovati, spojoval-h snad staročesky ctenar kratochvilného a vzdělávacího Lucidáře kyklopské hromové rany bleskové19) s hromovými kameny; avšak nejen chybící přímá zmínka, kterou by si zcela určitě učený kompilator encyklopedického Světlonoše při stávající pověře nebyl odepřel, ale i celá historie myšlenkového postupu a vývoje lidové ??'? věry, spojované s bleskem, v celém okruhu pověr a přežitků vížících se ? této oblasti, snad poukazují na to, že v XV. století nebyla snad ještě rozšířena v Čechách víra v hromové kameny, ač jistě byly známy, vzbudily současně pozornost a byly snad i sbírány. Naproti tomu se však J. Klecanda podle Kl. Čermákových nálezů hromových kamenů v základech čáslavských domů21) a v starých studních32) domnívá,20) že na Čáslavsku existovala již v XV. věku — podobně jako současně ve francouzské Bretagni23) — víra v zázračnou chránící moc těchto prehistorických hromových klínů, a jako další nezvratný doklad staré lidové české víry v léčitelskou moc hromových kamenů ze XVI. století uvádí Klecanda podle novobydžovských Liber memorabilium I. pag. 535 zápis smlouvy, učiněné za asistence kněžské v pátek po svatém Lukáši r. 1595 a ingroso-vané v pátek po sv. Martinu, mezi Kateřinou Šklibkou a zlatníkem Janem Strussneyderem o »nějaké nedorozumění.....

strany nějakého kamene, který ženám těhotným ? porodu nápomocný býti by měl, při čemž byl kámen ceněn na 6 kop grošů čes. a čtyři sáhy dříví.« V uvedeném příkladě lze snad téměř s určitostí podle analogií běžných praktik předpokládati, že běželo o hromový kámen.24)


Předchozí   Následující