str. 57
době navštívil v obci Pitraljevě, okres Mukačevo, Polanu Horváthovou, která má duševně chorého syna, a slíbil jí, že jí ho nejdéle do 9 dnů vyléčí. Jeho »methoda« spočívá v čarování a zažehnávání. Tak jednoho těžce nemocného, jak praví četnická relace, vyvedl přesně o půlnoci na hřbitov, tam jej svlékl do nahá a poléval vínem a svěcenou vodou. Při tom odříkával zaklínací formulky a pak posypával nemocného hlinou, kterou vyhrabal z hrobu. Také tento nemocný se měl uzdraviti do 9 dnů. Za léčení obdržel 450 Kč. Podobným způsobem připravil různé rolníky o 450, 500, 100 Kč, ba dokonce i o 1000 Kč. V některých případech používá pohrůžky, že přičaruje neštěstí.
Rud. Janovský.
Čarodějnictví a zaříkávání. Dne 1. ledna 1932 uveřejnily pražské i brněnské denní listy souhlasně tuto zprávu: V poslední době byly četnictvu oznámeny dva případy, dokazující, jak hluboko ještě je zakořeněna pověrčivost obyvatelstva některých krajů východního Slovenska a Podkarpatské Rusi. Četnické hlídce, procházející vesnicí Novoselice, bylo oznámeno, želidévevesnicichtějíupálitijistoustařenu, prý podezřelou z čarování. Četnická hlídka ovšem ihned zakročila a zjistila, že skutečně se pověrčiví lidé shlukli a hodlali upálit stařenu Annu Gelebánovou v její chýši, poněvadž prý v noci tajně odváděla děti svého souseda, aby je oča-rovávala. Na několik osob podáno trestní oznámení. Jiný podobný případ byl oznámen z východního Slovenska, kde v jedné obci v okresu Humenném byl zadržen 541etý dělník Vaděra, pocházející z okolí Užhorodu, který prováděl tajné zaříkávání nakažlivých nemocí vepřů tím způsobem, že za odměnu v noci nahý pobíhal kolem hřbitova a kolem hrobu posledně pohřbeného občana. Také na Vaděru bylo učiněno trestní oznámení. — Případ zasluhuje, aby jako kulturní dokument v národopisném sborníku Č. L. budoucím věkům byl zaznamenán.
Rud. Janovský.
Cikánky čarovaly. V těchto dnech přišla ? rolnici J. Petrové v Lichnově na Moravě neznámá cikánka, která ji namluvila, že stůně nevyléčitelnou nemocí, ale že se jí podaří ji vyléčiti, neboť prý dovede čarovati. Ovšem k tomu prý potřebuje celou řadu věcí, které jí poděšená žena ihned dala. Byla to především peřina a množství šatstva a prádla v ceně přes 1000 Kč. Mezi tím, co jí žena sháněla potřebné, cikánka provedla revisi stavení, při čemž důvěřivé ženě odcizila ze zásuvky 1600 Kč, o nichž se tato chytré cikánce svěřila. Cikánka pak zmizela a žena, když poznala, že byla podvedena, udala vše četnictvu, které po cikánce pátrá. (Deník »Lid« 13, prosince 1930 č. 286.)
Rud. Janovský.