str. 73
Národopisný pracovník, prof. reálného gymnasia v Opavě František Myslivec, věnoval se zápalem takořka celý svůj život studiu lidu ve Slezsku a na Moravě. Zůstal věrným sběratelské činnosti a na svých studijních cestách přesvědčoval se znovu a znovu o vrozené inteligenci lašského lidu, poznal dopodrobna jeho národní svéráz, avšak i doby jeho utiskování a ponížení. Zvláště slezskému lidu vléval do nitra sebedůvěru a lásku ? národu, psal pod různými jmény četná pojednání i povídky ze života lašského lidu a z dějin rodného kraje.
Některé povídky byly vydány samostatně v Prombergrove moravskoslezské kronice v Olomouci pod názvem: »Za svítání« pod pseudonymem Ladislav Oleřiský.
Výsledky své sběratelské práce uveřejňoval v různých časopisech, zajímajících se o Slezsko. Největší pozornost upoutaly: Moravci (Laši) ve svých písních. Moravci (Laši) jako prostonárodní lékaři. Prostonárodní léčení našich předků. Samostatně dosud vyšlo: Náš národní kroj na Opavsku. Naše dědiny, statky a chaloupky na Opavsku. Slezské národní písně, tance a popěvky.
V přítomné době uveřejňuje soustavně ukázky z většího díla, do tisku připraveného. »Starý způsob hospodářství na Opavsku«. Jest to hospodářský národopis, ve kterém zobrazuje život lidu, zaměstnaného v domácnosti i při pracích polních na venkově v době předprůmyslové.
Aby širší veřejnost seznámil s rázem slezských národních písní, zaznamenaných od Sušila na levém břehu Opavice (na Hlučínsku), uspořádal z nich kytici a po delším vyjednávání získal pro její lidové zharmonisování skladatele Ed. Marhulu; kytice jest jedním z nejoblíbenějších čísel koncertních.
O oživení slezského národního svérázu zasloužil se prof. Myslivec úspěšným povzbuzením mládeže na Opavsku, nabá-daje ji, aby si opatřila sváteční národní kroje slezské, aby nacvičila staré domácí lidové tance a při slavnostních příležitostech aby mládež vystoupila v kroji a zatančila národní tance už zapomínané a tak udržovala národní svéráz rodného kraje. K tomu účelu obětavě opatřil prof. Myslivec všechno potřebné i pamětníky, kteří z mládí tance znali a s mládeží je nacvičili.
Pro své národopisné vědomosti a znalost venkovského hospodářství byl prof. Myslivec v poslední době zvolen předsedou nově založeného kuratoria, které si vytklo za účel zříditi pro Slezsko zemědělské museum v Opavě. Tomuto úkolu věnoval a věnuje se s největší pílí a svědomitostí, takže krásné a veliké toto dílo společnou prací všech členů kuratoria dospělo v krátké době ? svému uskutečnění,