Předchozí 0160 Následující
str. 168

Podle vzoru monarchy postupovala pak šlechta a vysoká finance. Vídeň byla volena za sídlo bohatých a významných rodů a rodin, za stálé bydliště šlechty, v monarchii trvale mocné, za sídlo velikých podniků průmyslových a obchodních, a ne-možno-li, tedy alespoň za sídlo ústředních kanceláří velikých továren a jiných výroben, umístěných z různých, neodvratných důvodů jinde; byla též střediskem svazů a spolků celostátního významu, a všechna vyšší pozornost obracela se sem. Stala se tedy metropole veliké říše samozřejmě jaksi monopolem blahobytu a proto též místem zvlášť vhodným pro budování obchodních paláců, hotelů, sálů, městem, kam se hrnulo bohatství. Veškeré práce a objednávky s těmito podniky a událostmi souvisící dostávaly se ovšem v první řadě a zpravidla jen závodům a osobám tam umístěným nebo usedlým a také, byly-li ? zadání zakázky a objednávky oficielní, tedy zajisté vydatné, dostávalo se jich především osobám a podnikům místním, na blízku žijícím, známým, | a jen ve zcela výjimečných případech, šlo-li vskutku jen o zvlášť vynikající, snad i v cizině již uznané výkony, vlohy a zjevy, došlo také na činitele vzdálené.

V hlavním městě státu byla tedy příležitost pro rozkvět podnikání všeho druhu, pro živnosti a umění. Bylo tam dosti hospodářského i morálního povzbuzení a umělec mohl získat poměrně daleko snadněji a dříve uznání i věhlas. Získal-li si kvalitní výrobce nebo umělec veřejné uznání a bylo-li pak jeho jméno takto šířeno, byl zahrnován objednávkami nejen oficielními, ale i soukromými; mnohá zámožná rodina chtěla se pak honositi vlastnictvím děl proslavených závodů a osob. Tak se dostávalo objednávek i ze širší vlasti, ano i z ciziny, a rostlo se nejen morálně, nýbrž i hospodářsky.

Není tedy doba tak dávná, kdy se našim lidem vzhledem ? líčeným poměrům zásadně nedostávalo velikých a vydatných oficielních objednávek a výnosných objednávek soukromých, úměrných potřebě a blahobytu dotyčných objednavatelů, kdy náš člověk, výrobce, živnostník i umělec byl nucen mnohdy živořiti, neb alespoň velmi se uskrovniti ve svých potřebách a Dožadavcích i když jinak dovedností, přičinlivostí a uměním nad jiné vynikal a v mnohém oboru lidské činnosti byl nad jiné vyspělejší.

Pro naše podnikatele, živnostníky a umělce zbylo v těch minulých dobách toliko podnikání domácí, zjevy mnohdy jen úzce vymezeného významu, nanejvýš ještě podniky zemské, tu a tam nějaká odborná nebo všeobecná výstava, sjezdy, širšího všeslovanského významu a zájmu a pod. Jaké byly zde poměry je vidno z toho, že kdykoliv národ zřejměji se odhodlal projevit zvlášť vynikajícím činem svou sílu, že nechybělo sice na zdrže-


Předchozí   Následující