Předchozí 0162 Následující
str. 170

umění. Naši umělci netěžili tak finančně jako umělci jiní, neměli ze svých velkolepých děl toho, čeho se dostávalo šťastnějším jejich kolegům, nebylo také té všeobecné posily morální a oficielního povzbuzení. Měli jsme ovšem jedno, čeho je téměř nezbytně potřebí při vší jinaké zdatnosti, totiž sebevědomí, a to vedlo ? vítězství. Snad nám i ty všelijaké materielní a jiné nedostatky prospěly, neboť jsme tak nepropadli materialismu a zůstali věrni ideálům a mohli se vnitřně zdokonalovati. Je proto pravděpodobno, že i naše strádání bylo jednou z hlavních příčin našeho konečného vítězství. Možná, kdyby se nám vždy bylo vedlo dobře, že bychom nebyli tam, kde, bohudík, jsme. Nicméně je dlužno přiznati, že naše hospodářské i jiné nezaviněné nedostatky z minulých století dlouho tlumily a brzdily vývoj naší kultury a že následky těch nedostatků dodnes dosti pociťujeme. Není nemístné zde jen krátce připomenouti, že přes všechny uvedené hmotné i jiné nedostatky národ náš i v oboru umění zaujímal už' dlouhá století významné místo mezi prvními národy evropskými, neboť se honosí jmény umělců světového významu.

To tedy platí všeobecně, zejména pro živnosti a umění. Pokud jde zvlášť o umění medailérské, je potřebí dedukovati zde líčený vliv poměrů a podotknouti ještě toto: Hlavní město říše mělo dobře dotovanou akademii umění, se světoznámou školou medailérskou, kde byli umělci favorisovaní nejvyššími osobnostmi instalováni jako profesoři, dále mělo hlavní město světoznámou, dobře vybavenou mincovnu,*) kde se tvořily a razily mince a oficielní i soukromé medaile nejen pro Rakousko, ale i pro mnohé jiné státy, zejména balkánské, a kde se vyráběly též rozmanité, skvostné rak.-uherské a jiné řády a cestné odznaky. Při tom je samozřejmo, že tato mincovna zaměstnávala značný počet dobře honorovaných umělců, rytců a medailérů, jejichž činnost vyžadovaly dále různé oficielní i soukromé slavnosti, vojenské a jiné oslavy státně významných událostí, mezinárodní sjezdy, výstavy, plesy a j. v. Medaile se razily na paměť vynikajících osobností, na rodinné události panujícího rodu a rodin šlechtických a j. a konečně daly razit medaile i různé úřady, ústavy, podniky obchodní a průmyslové atd., takže se zde naskýtalo hojně příležitosti ? ovlivňování a rozvoji ryteckého a medailérského umění.

Poměry v naší vlasti nedaly se ani zdaleka přirovnat ? těmto poměrům sídelního města a je tedy zřejmo, že pro naše vlastní české medailerstvi nebylo širokého pole působnosti


*) Starobylá, poslední mincovna česká v Praze byla zrušena v roce 1856.

Předchozí   Následující