str. 176
Světové výstavě v Paříži, kde vzbudil značnou pozornost, ano jistý rozruch. Byl to výrobek firmy E. Ledru v Paříži. Vynalézavost ovšem pokračuje stále a denně se objevují novinky a technické pomůcky usnadňující lidskou námahu ve všech oborech a tak také v rytectví shledáváme se stále s novými vynálezy, ovšem ne ? radosti zastánců rukodílné tvorby.
Rytí obrazu medaile, tedy jejího negativu, do ocele, do hloubky, vyžaduje zvláštní dovednosti a pečlivosti, je to při tvoření medaile nejtěžší výkon, podle jemnosti a složitosti obrazu práce přesná a jemná, předpokládající technickou zručnost, pozornost, dobrý zrak a značnou trpělivost. Chce-li rytec postup své práce pečlivě sledovat, je nucen dělat si občas otisky tvořeného negativu, tedy positivy do vosku; při větší složitosti kresby a figurálnosti je tento postup nevyhnutelný. Jen takto je možno dobře zjistiti správnost jednotlivých drobnůstek a součástek celku a sledovat tedy postupně celý vývoj příštího razidla. Rytec poznává, kde je potřebí, aby detail prohloubil, zesílil, rozšířil, kterou část je nutno přihladit atd. Ubral-li by neopatrností mnoho, přidat by nebylo kde, nebo jen s velikými obtížemi, proto to časté zkoumání a dělání otisků a proto ta potřeba veliké trpělivosti při této zdlouhavé práci. Takto tedy se vyrábí razidlo cestou přímou, a tento způsob tvorby razidla byl až do nové doby obvyklý.
V mnohých případech, zejména šlo-li o věc vyžadující zvláštní pozornosti a o velikou přesnost, podmíněnou složitostí obrazu a značnou figurálnosti, usnadňoval si rytec práci tím, že neryl přímo razidlo, tedy negativ, nýbrž positiv medaile a to buď celý obraz nebo jeho složitější části a dal si pak takto rytý positiv, snáze zhotovený než negativ, vrazit do špalku ocele u firem majících potřebná dokonalá zařízení technická a provedl pak na takto získaném částečném razidle další obraz v negativu nebo už jen práce dokončující.
Vrážení positivu do negativu, nyní obvyklý postup při tvorbě medailí, vyžaduje ovšem též velikých zručností dotyčné u lisu tuto práci provádějící osoby. Tohoto způsobu nyní při redukčním stroji obvyklého a zásadně jedinečného používali dříve také skoro všichni rytci, šlo-li ovšem, jak bylo řečeno, o práce důležitější, významnější. K. Abraham pověřoval všemi svými dotyčnými pracemi až do své smrti známou firmu C. Christibauer ve Vídni. Je samozřejmo, že touto technickou pomocí se práce rytcova usnadnila, ale za to také velmi zdražila.
Praha ovšem se, honosila vysokou komposiční i tvůrčí činností, různými vlastními výtečnými technikami, ale přes to z příčin již naznačených neměli pražští a tedy vlastně všichni čeští rytci a medailéři až do počátku tohoto století možnosti