str. 178
minku na záchranu císaře F. J. v roce 1853 1200 zl."*), což by dnes ovšem vzhledem ? hodnotě peněz znamenalo velmi značný počet tisícovek, tedy částku, jaká se, bohudík, nyní i u nás při jednotlivých, ovšem řídkých významných oficielních objednávkách vyskytne. Má-li se umění dařit, jest mu potřebí i oficielní, svrchované přízně, a je-li politický klid a všeobecný blahobyt, kvete umění; skutečnost vydatné jeho oficielní podpory je proto zjev všeobecně potěšitelný a žádoucí.
Redukční stroj má výhodu větší přesnosti, dřívější způsoby výroby a tvorby razidla měl výhodu větší originálnosti a velmi se zamlouvá i nyní ještě zastáncům a milovníkům prvotní umělecké tvorby medailérské.
Redukční stroj, jehož je nyní již více druhů v činnosti, znamená ve výrobě razidel na medaile a p. tedy vlastně převrat, a byl i podnětem pro jiné podobné technické pomůcky. Zde je proto nutno zmíniti se též o rycích strojích, které se vyskytly na trhu později, asi kolem roku 1905 a které měly usnadňovat výrobu jednoduchých prací ryteckých, zejména pokud jde o písmo, ploché ornamenty a pod. Takový rycí stroj pracuje zásadně jako stroj redukční, není však pro rytinu, která má jím býti tvořena, potřebí nijakého kovového odlitku jako pro stroj redukční, nýbrž toliko obrazu nákresu, podle kterého po způsobu pantografu, podobně jako u stroje redukčního, strojek umístěný na stole a poháněný elektrickým proudem, věrně pracuje. Osoba stroj obsluhující sedí u stolu před strojem a vede špičatý kovový kolíček pomalu, podle postupu práce, po obrysech obrazu a stroj ryje svým rydlem nebo vrtáčkem podle měřítka libovolně nařízeného obraz v žádoucí velikosti jako negativ do kovu, ocele, mosaze a p. Obsluha tohoto stroje nevyžaduje zvláštních znalostí nebo zručností, a může jej obsluhovat kdokoliv rytectví neznalý, jak řečeno, stejně, jako jakýkoliv jiný pantograf při kreslení. Získané rytinky jsou velmi dobré, rytina, písmo, obrazec, má však všude stejnou hloubku, při početí práce stanovenou. Je pozoruhodno, že tento stroj, jak bylo zjištěno, je našim odborným kruhům neznám, ačkoliv byl konstruován a do obchodu uveden před více než 25 lety. Jsme přá-tely všelikého technického pokroku, ale proto přece pociťujeme uspokojení z tohoto konstatování, neboť je v zájmu uchování a pěstování staroslavného umění ryteckého, aby takovéto stroje všeobecně zaváděny nebyly, protože nahrazujíce osvědčenou individuelní lidskou činnost a dovednost, vytlačují člověka z různých oborů pracovních a činí jej takto přebytečným. Již redukční stroj, který teď vidíme ve všech větších ražebnách,
*) Viz Dr. Kenner: »Die Medailleure«, 1888.