Předchozí 0054 Následující
str. 48

nese flaši vína, abychom se napili, Pána Boha chválili. Zatoč se koši. dej nám po groši; rozdrhni se míšku, doj nám po penízku!*)

Nebyl všude stejný způsob vystrojování atd. smrti. **) V Horních Rybnících nad Náchodem na př. sejdou se smrtnou neděli ráno hoši a děvčata, děti, na návsi a přinesou si došek z některého stavení. Z došku toho ustrojí si pannu, kterou různými cáry a hadry ovinou. Potom tu pannu nastrčí na hůl a chodí s ní po vsi. takto zpívajíce: Smrt chodí po vsi, má dlouhé vousy, na ruce má košíček, dejte jí pár vajíček. Když celou ves obešli, jdou »se sinrtí«, již tato panna představuje, k potoku a uvrhnou ji do vody, Sotva ji tam hodili, dají se všickni do křiku a na útěk. Ten, kdo je při útěku nejpřednějším, velkého věku se dožije, ten však, jenž jest nejposlednějším, do roka zemře.

Jinak zase počínají si děti v Olešnici u Červeného Kostelce. Udělali si velkého hastroše, který měl dlouhou košili. S tím hastrošem, jenž smrt představoval, chodili po vsi a zpívali takto: Smrt chodí po vsi, má na loket vousy, a na ruce košíček, prosí o pár vajíček! Když pak celou ves oběhli, zastavili se na obci a tam mezi dvěma lipami vykopali jámu, do níž smrt hodili, zemí zaházeli a při lom takto zpívali : Nedáme ji zvoniti, až nás bude honiti! A po té se rozutekli jako v Horních Rybnících.

Ve Velkém Poříčí pod Hronovem ustrojí si toliko hoši smrt, uvážou ji na tyč a chodí s ní též po vsi, takto zpívajíce: Smrt chodí po vsi, má veliké vousy, už ' nám nemůže choditi, musíme ji nositi, od města k městu, nesem nevěstu; jestli nám nic nedáte, tak vám ji tu necháme. —

V Provodově u Nového Města n. M. udělají si děti pannu, obléknou ji v pestrý šat a chodí s ní též po vsi. Potom ji vynesou za humna a tam ji za velkého jásotu zapálí. Když smrt hoří. rozutekou se všichni přítomní na dané znamení, a kdo doběhne nejdříve k určenému již napřed stanovišti, ten bude nejdéle živ, kdo však poslední, zemře do roka.

Někdy ustrojí si v Provodově chudý hoch smrt a chodí s ní od stavení ke stavem po celé vsi, takto zpívaje: Smrt chodí po vsi, má černé vousy; kdo ty vousy dostane, ten tou smrtí zůstane.

V Černčicích, též u Nového Města n. M., postaví děti smrt, když ní byli celou ves obešli, na nějaký vysoký strom aneb ji postaví do

prostřed rybníka nebo do řeky, aby k ní nikdo nemohl.

V Bukovině u Černilova nedaleko Hradce Králové ustrojí si chlapci a děvčata z hrázek, slámy a starého šatstva smrt. Dají si totiž dvě tyčky křížem přes sebe, které pevně svážou a pak slámou obalí a obvážou. Potom na ni dají sukni, zástěru, život a šátek. Když si smrt takto upraví, napíchnou ji na velkou hráz. Hoši dělají pak mládence, děvčata družičky a seřadí se ku průvodu, který po vsi se ubírá. Veškerý průvod


*) Šembera, Vysoké Mýto, v Holomouci 1845. str. íil. **) J. K. Hraše, Český Lid V. 1896, str. 184.

Předchozí   Následující