str. 96
noční píseň. Napřed obchází školní mládež té dědiny, odkud je družička, pak mládenci, potom panny a za nimi mezi dvěma korouhvemi, jež nesou chlapci« (selští synové), jdou družičky s křížem. Mají kříž obyčejně položený na pravé ruce tak asi, jak se chová dítě. Za nimi' jdou ženatí, a to v předu obyčejně starosta s nejváženějšími občany a pak ostatní. Když vyjdou z kostela a dozpívají verš, čeká již hudba a doprovází průvod veselým pochodem. Zatím je v kostele úplné ticho. Když umlkne hudba, jde družička z druhé dědiny pro »Pambička« a vše se vykoná jako dříve. Obec, která má nejdále, odchází první a místní obec naposled. Když dojde průvod ku gruntu, kde bývá uschován kříž, zanesou jej družičky do světnice na stůl na peřinku. Všickni pokleknou a modlí se »Anděl Páně«. Starší se potom rozejdou domů, ale dětí čeká v síni a před gruntem celá armáda. Panímáma už hned ráno uvařila a obarvila asi tři kopy vajec na- červeno a každé dítě si odnáší od štědré panímámy po červeném vajíčku.
V neděli velikonoční před >hrobó« shromáždí se opět všickni u gruntu, družičky vezmou kříž a zas v průvodu jdou ke kostelu. Obec nejvzdálenější přichází první. Na kraji dědiny, kde je farní kostel, čeká hudba. Připojí se k průvodu před družičky a zahraje pochod. Průvod obejde okolo kostela, družičky potom v kostele zavěsí kříž na stěnu blíže hlavního oltáře a čeká se opět na průvody druhé. Když se všeci shromáždili, zahraje pan rechtor na varhany slavnostně, zpívá se píseň: «Pán Ježíš vstal z mrtvých, alleluja,« potom je kázání, slavná hrobá a když kněz ku konci mše svaté zanotí radostně: »Ite missa est, alleluja*, ne pouze na kůře, ale i s kůrem skoro celý kostel zpívá: >Deo gratias, alleluja.«
Po slavné mši sv. je požehnání. Potom vezme kněz pluvial, první kostelník kříž místní obce, někteří starší občané nebo starší bratři sošku Vzkříšení, paškál, chlapci korouhve, kněz zanotí u oltáře česky nebo latinsky : »Raduj se nebes Královno*, lid zpívá dále a průvod jde okolo kostela. Tak se chodí každou neděli a každý svátek po hrubé průvodem okolo kostela a vždy s jiným křížem až do svátku Božího Vstoupení. Na Boží Vstoupení si družičky zas své kříže odnesou.
»Vynášení Pámbička« v Hnojících koná se takto : *) Po Vzkříšení sejdou se z každé obce po dvou děvčatech před hlavním oltářem. Tam jim odevzdají oba duchovní Pámbička, totiž kříž s Ukřižovaným, dosti veliký, pro každou obec zvlášť. Děvčata přijavše uctivě kříž, odnášejí ho na rukou položený a odevzdají mládenci, který vynáší kříž taktéž v náručí položený oběma děvčaty provázen, v průvodu do té které obce. Průvody z přespolních obcí vyprovází kousek cesty jedny po druhých s hudbou kaplan. Naposledy vynášejí z kostela svého Pámbička Hnojičtí s oběma kněžími. V průvodu jdou školní dítky, všecky spolky, hudba, mládenec s Pámbičkem a obě děvčata, za nimi velební páni a ostatní lid. Jde se náměstím do statku čís. 25 »u Krčků«. Tam podává mlá-
*) Jan Vyhlídal, Rok na Hané. 1. c. str. 45.