str. 28
V sobotu pfed sv. Duchem (dle líčení Karla Vetterla r. 1845) na Písecku jdou jinoši večer do lesa pro rovnou a pěknou máji jedlovou nebo smrkovou, asi 12 loket vysokou. Tu dole oloupaji a nahoře jí ponechají na 5 loket korunu, kterou ozdobují pentlemi rozličnými a květinami. K větvím připnou lahve vína a piva zátkami zadělané a do věníku udělají vycpaného panáka ze slámy, přiodívají jej selským oděvem zánovním. Toho nazývají králem a postaví jej vzhůru na návsi. Potom zvolí si z mládenců buď hlasováním anebo počítáním krále, soudce, kata a biřice. Jinoši musí tuto máji i krále v noci od soboty až do pondělí svatodušního hlídati, aby jim to odporná strana mladíků neukradla, sice by museli oné straně ještě klásti za to mnoho pokuty. V pondělí se sejdou u nového krále, kterého obleknou od paty až do hlavy do jedlových nebo smrkových kůr. Takovou též korunu vstaví králi na hlavu, hlavy své pokryjí podobnými čepicemi a odějí se sami také částečně kůrami. Přes životy mají pasy z kůr a za nimi zastrčené šavle. Všickni ozdobeni jsou kvítím v této době rozvitým, zvláště chudobičkami, pivoňkami, tulipány, arcisky a j. v. květinami, v kůrách napíchanými. Takto ozdobeného krále vodí mladíci s vytasenými šavlemi s hudbou po domích (ovšem bez děvčat), pískajíce na vrbové, jívové, břízové a jiné píšťalky. Napřed jde jinoch s obnaženým mečem, píská na píšťalku a skáče; za ním jdou mlčky čtyři jinoši, též s vytasenými šavlemi, za těmi dudák a houslař hudouce veselé písně národní. Za nimi postupují opět dva mládenci. Za těmito vykračuje samotný král, za ním však opět čtyři jinoši s vytasenými šavlemi, a za nimi hrne se zástup mládeže". V domích prosí všude hospodáře, hospodyně i děvy o dary na krále, aby mu něčeho udělili. Zde mládenci s dívkami netancují po domích, nýbrž snášejí a skládají vejce, mouku, mléko, máslo, sýr, sádlo, med i peníze. Když celou ves s králem scho-dili, vejde veškerý průvod na náves pod máj vystavenou.
Jeden z jinochů vystoupí na střechu na kalenee s průpovídkami na každý dům udělanými a vykřikuje pochvaly a chyby na hospodáře, hospodyně a panny, jak je byli při obcházení v obci nalezli. Potom po provolání ptá se křikloun rychtáře, soudce a krále: »Je to pravda?« Král a sudí na to odpoví: »Je.« Křikloun na střeše vykřikuje dále:
»Skrz naši ves voda hučí, že učitel dobře učí.
|
Je to pravda?« Soudce králův odpoví: »Je« nebo »Ne«. Na to počne jinoch na střeše pokřikovati na druhý dům řka:
>U Vítů jsou hezké vály, hospodyni každý chválí.«
|
Takto pokřičí biřic na střeše všecky budovy, a na návsi král, rychtář a soudce celou ves posoudí.
Když biřic dokončí, sestoupí dolů se střechy ke králi. Jeden z mladíků, který představuje kata, praví k obecenstvu: »Já musím králi hlavu
|