str. 30
z žoldnéřů postaví mu na sebe tři nebo čtyry klobouky. Soudce třikráte prohlásí vinu a pokynuv biřici poručí stíti krále, a biřic srazí mu dřevěnou šavlí klobouky. Na to zazní hudba, a vše bere se opět v pořádku do hospody, kdež také hned počnou do kola tančiti. To se děje tím radostněji, když král bývá prohlášen od soudce za nevinna. Ve čtyry hodiny zazní třikráte před hospodou trouba, a chasa odebere se domů vyhánět dobytek na pastvu.
Hra na krále a králku v Poličanech a v Rohoznici na Bydžovsku r. 1816 popisuje Fr. Petera, cirk. kněz na Bělohrade, očitý svědek. Na pondělí svatodušní každý skoták nebo pastevec hledí, aby dobytek svůj první před slunce východem vyhnal na pastvu; komu se to podaří, že první vyhnal, přihnav na pole na určité místo na drahách nebo na průhone čili na ladě nebo na úhoru, práská bičem na znamení, že tam jest, a ten jest králem, druhý biřicem, třetí katem a poslední hounivalem. Odpoledne shromáždí se chasa na návsi. Ten, co byl první ráno vyhnal, ustrojí se sličně za krále, biřic bíle a kat červeně. Když se byli všickni sešli na náves nebo před hostinec na určité místo, vystoupí biřic čili vyvolavač dvorně vystrojený na stolici uprostřed zástupu a začne vyvolávat, jmenuje dům od domu každého hospodáře a hospodyni, vyčte mu nějakou chybu nebo jej pochválí, na př.:
Těm Baliharóm dáme dojaeku,
že oni mají dceru vojačku.
U Blechu ptala se děvka pacholka,
kde je ta z blechy polívka?
Tam na polici
v tom novém hrnci,
samej loj, samej loj.
Za tou Burdovou stodolou
moc ječmena. Uvázala žena muže na řemena. Hej, hej, ženo! Pusť mě z něho! Nebudu ti nadávati psí plemeno atd.
|
Když se to vykonalo, jde král s králkou, kterou si byl z přítomných pasaček vyvolil (která z pasaček první ráno téhož dne v pondělí před slunce východem na pole přihnala), po vsi průvodem, tropí rozličné žerty a zpívají v hospodě při hudbě až do rána. Potom asi po tři neděle volají na poli skotáci na sebe, když přiženou na pole, takto se škádlíce:
»Hounivále, požeň dále!
Podívej se tu na krále!« —
»Kdo jest králem?« — »Já jsem králem
a Josef' Hrnčířův je houniválem*.
|
Na Plazsku jinoši jako vojínové kůrami stromovými jsouce oděni, kvítím ozdobeni, fábory opentleni a šavlemi zaopatřeni, všickni na koních, ratolestmi a kvítím ozdobně přistrojených, s králem nádherně oděným přijedou ke stolu nebo k boudě, kterou třikráte dokola objedou. Při průvodu tom nosí s sebou ve skřipci rosnici, která při posuzování hospodářů, hospodyň a děvčat často nad soudem královým strašlivě a hrozně v-ykřikne, protože ji biřic bodá a potajmo stiskuje, až se musí ozvati.
|