Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 30

Počátky písma. Zájem všech ethnologů vzbudí asi zpráva Ed. Pietta, známého zkoumatele praehistorických osídlení v jeskyních francouzských, podie níž se mu podařilo už v (mladší) periodě diluvialní nalézti počátky písma. Jedná se tu o několik výrobků ze slonové kosti a parohů sobích, nalezených v diluv. sídlech u Lourdes, Arudy, Gourdan, Mas d'Azil, na nichž se domnívá Piette viděti i znaky symbolické, nebo vůbec primitivní písmo — nejstarší písmo světa!

Z vyobrazení připojených ke zprávě (»Les écritures de l'äge glyptique«, Anthropologie XVI. 1905. Janv. Févr.) je ovšem zřejmo, že předměty ty pokryty jsou různými znaky vrytými — ale je li to písmo č; jen primitivní způsob ornamentace ploch, nelze říci s určitostí. Na jednom artefaktu z jeskyně gourdanské vidí docela Piette už písmo kursivní, počátky pozdější abecedy, na př. písmeno A. o němž soudí, že povstalo zjednodušením písma symbolického. Každým způsobem jedná se tu o event. nejstarší známé písmo.    N.

@-----

Lud, kvartálník »Towarzystwa Ludoznawczego we Lwowie*, jenž od dvou let vycházel v Krakově, vrací se s novým rokem do Lvova. Současně K. Potkański a S. Udziela vzdávají se jeho redakce.

@-------

V Německu pokoušejí se na venkově uměle udržeti starý lidový kroj. Působí v tomto směru zvláště školy. Ve Westfálsku v některých místech až tři čtvrtiny školních dětí nosí kroj lidový.

Verein für sächsische Volkskunde ohlašuje, že jeho podnětem vydá prof. O. Seyffert: Von der Wiege bis zum Grabe. Ein Beitrag zur sächsischen Volkskunst. Dílo bude obsahovati 72 tabule (66 světlotiskem, 6 trojbarevných, formátu 21 X 25 cm) a siručný slovný doprovod. Cena 20 mk.

Zprávy o našich a cizích museích a společnostech národopisných.

Sbírky Národopisného Musea (Smíchov, Zahrada Kinská) jsou přístupny v pondělí od 8-12 a od 2—6 hod. za vstupné 1 kor., v úterý, ve čtvrtek a v pátek od 10—1 (vstup 50 hal.), ve středu a v sobotu od 10—12 (20 hal.) a od 2—4 (zdarma); v neděle a ve svátky od 10—1 hod. za 10 hal. Členové na průkaz legitimací mají vždy vstup volný.

@-----

Knihovna Národopisného Musea, jež byla rozmnožena v uplynulém roce

0 222 čísla (mezi nimi kolekce knih pohádkových a pohádkoslovných, dar p. dra V. Tilla), je přístupna od února 1906 členům v úterý a v sobotu od 4—6 hod. večer. Za úhradu poštovného zasílají se knihy na obvyklou lhůtu výpůjční i členům venkovským.

@-----

Ze Společnosti Národopisného Musea Českoslovanského v Praze. (Schůze Rady 22. prosince 1905.) Byly předloženy a schváleny zpráva kancelářská a pokladní. V jednání schváleno:_ 1. aby zasílatelům tištěných protestů proti vydávání publikací Společnosti NMČ. v nové úpravě pod titulem »Narodopisny Vestnik« bylo podáno toto vysvětlení, jež bylo zároveň otištěno ve veřejných listech: >Společnost Národopisného Musea Českoslovanského vydávati bu.de od ledna 1906 měsíčník Národopisný Věstník. Národopisný Věstník sloučí poslání, které měly dosud Národopisný Sborník óeskoslovanský a Věstník Národopisného Musea, jež dosud Společnost Národopisného Musea Českoslovanského vydávala. Členstvu Společnosti Národopisného Musea Českoslovanského, pro něž předem list určen, bude se ve Věstníku Národopisném dostávati monografií z oboru české lidovědy, jaké podával Národopisný Sborník, i pravidelných informací (zjm. bibliografie, referátu literárních) o postupu vědecké práce národopisné v Cechách, v Slovanstvu i v cizině

i zpráv o národopisné činnosti českých i cizích museí, jak je již přinášel své doby Věstník Národopisného Musea. Nebude tedy Národopisný Věstník, jenž není vůbec podnik nový, takto konkurovati s dosavadními časopisy oborů blízkých. Časo-


Předchozí   Následující