str. 31
pisy, na něž poukazovali někteří venkovští pracovníci, když zvěděli o vydávání Národopisného Věstníku v nové jeho formě, — Český Lid, Památky archeologické, Časopis Společnosti přátel starožitností a Československé Letopisy musejní — nikterak nekolidují, jak patrno již z jejich programu i dosavadní působnosti, ani s Národopisným Sborníkem ani s Věstníkem, jež nyní budou vycházeti v jednom. Publikace Společnosti Národopisného Musea Českoslovanského i v nové své formě bude na dále jen potřebným, ba nutným doplňkem české organisace časopisecké na poli lidovědném.« 2. Nabídka pana V. VI. Jeníčka, vydavatele Českoslovanských Letopisů Musejních, aby Národopisný Věstník byl sloučen s Č. Letopisy Musejními, jež by po případě Společnost NMČ. přejala ve svůj majetek, nebyla přijata, poněvadž poslání i obsah obou časopisu nesou se směry podstatně různými.
@-----
Společnost Národopisného Musea Českoslovanského byla pojata do počtu oněch národních institucí, které mají právo vysílati do výboru Svazu Osvětového svého delegáta.
@-----
Dosud nalézají se v rukách soukromých jistě dosti četně nejen jednotlivé vzácné kusy, nýbrž i celé sbírky národopisné. Je zjevno i když majitel sbírky uchovává s největší péčí to, co podařilo se mu pracně a namáhavě sebrati, že přece nikdy do budoucna, aspoň pro případ jeho smrti, není sbírka soukromá nijak zabezpečena. Ztracení a pokažení předmětů, nebo prodej sbírky do ciziny nebývají tu výjimkou. Proto Společnost NMČ snaží se držeti v evidenci i soukromé sbírky národopisné a umožniti jejich ocenění veřejné dočasnými výstavkami, jimiž by se zjišťovalo, co cenného a vzácného je v rukách soukromých, aby nebyla propasena doba, kdy sbírky podobné by bylo třeba uchrániti od přechodu do rukou cizinských. Nyní právě chystá výstavu sbírky red Fr. Kretze z Uh. Hradiště, jeż čítá na 7200 slovenských a moravských krajek a výšivek. Při tom prosí všechny, kdož mají zájem o zachování památek lidopisných, aby upozorňovali musejní kancelář nejen na velké, nýbrž i na menší sbírky so tkromé, jež jinak snadno ujdou zasloužené pozornosti.
@----------
Museum král. města Slaného přestěhovalo se do nových místností v okresním domě, kde bylo r. 1904 nově otevřeno. V oddělení národopisném je instalována chaloupka z okolí Slaného a městský dům »po způsobu staveb vzniklých po velkém požáru ke konci 18. stol., jímž téměř celé město Slané bylo zničeno*. Do vnitřku městského pokoje ovšem schází příslušný nábytek. Jinak i omezenost místností zavinuje, že nelze vystaviti předměty národopisné v plném počtu (jichž je dle údaje Velcova na 2000). Návštěva byla v měsících červnu až září 1904 celkem 2142 osob. Museum vydržuje spolek »Palacky, jenž čítal r. 1904 členů 217. (Ze zprávy v.Slánském Obzoru XIII.)
@-------
Musejní Společnost v Uh. Brodě čítala v r. 1904 členů činných 39 a přispívajících 62. Národopisné oddělení bylo rozmnoženo o kus vzácně vyšívané úvodnice, mnoho kusů drobného vyšívání, 7 kusů lidové keramiky, několik kraslic, kožené právo, starožitný moták, nožík s ornamentovanou kladkou, obraz kopaničárské izby a 63 krojových fotografií. Sbírky národopisné byl sestaven knižní inventář. (Ze zprávy v Českoslovanských Letopisech Musejních II., str. 95-100.)
@-----
Průmyslové Museum v H o řic í с h pořádalo v prosinci m. r. výstavku vánoční, na níž vystavovalo zejména moderní soustruhované věci ze dřeva, výrobky perlářské a dětské hračky, jako ukázky nových tvarů pro průmysl dřevařský a perlářský, jež jsou v Podkrkonoší domáckými.
@------
Společnost Přátel Starožitností Českých na dotaz Včely Čáslavské oznamuje, že »valná většina práce (se sebráním musejní statistiky) jest hotova«. Od některých museí však dosud nepodařilo se získati zprávy a tak nezbylo Společnosti než vyžádati si chybící materiál cestou úřední.
@------
Při třetí výstavě uměleckého průmyslu německého, jež se koná roku 1906 v Drážďanech, je projektováno obsáhlé oddělení lidového umění německého.