Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 32

Vídeňská Anthropologische Gesellschaft měla v roce 1905 mezi svými odbornými přednáškami a referáty themata tangující národopis: prof. Ober-hummer, Ethnographische Beobachtungen aus Nord-Amerika (10. ledna); prof. Fr. Wilhelm, Zum Kapitel Opfer- (SchalenJ-Steine (10. ledna); prof. dr. R. Much, Die ersten Germanen auf oesterreichischem Boden (14. února); H. Richly, Sogenannte Opfersteine (9. května).

Členů měla v г. 1905 A. G. 345 činných, 37 přispívajících. Mezi členy dopisujícími jsou z Čechů dr. U. Jarník, univ. prof. a dr. J. Woldřich, univ. prof.

@-----

Towarzystwo ludoznawcze ve Lvově dovršilo v roce 1905 prvé desítiletí své činnosti. Myšlenka založiti národopisnou společnost polskou pro Halič vyskytla se již r. 1891 na sjezdu lékařů a přírodozpytců polských v Krakově. Pokus uskutečniti ji stal se r. 1893; ale stanovy, jež tehdy byly podány, nedošly úředního schválení. Teprve r. 1895 podařilo se Towarzystwo založiti. Hned v prvém roce, kdy Towarzystwo získalo celkem 194 členy, přistoupeno к vydávání spolkového orgánu Lud. Současně ustavily se ve společnosti sekce: zeměvědná, anthropologická, průmyslová, hudební, literární, sociologická, přírodovědecká, к nimž loni přibyla sekce archaeologická. Odbory společnosti (5) ustavily se v Buczaczu, Wieliczce, Krakově, Tarnově a Chrzanově. Dnes čítá Towarzystwo 3U0 členů činných a 4 dopisující.

@-----

Svaz německých spolků lidovědných konal prvé své shromáždění 2. října 1905 v Hamburku. Z usnesení Svazu, jež v Hamburku učinil, sluší zazna-menati: Na návrh prof. Stracka bude se pokračovati v lidovědné bibliografii časopisů, jež je sestavena za rok 1903; příštímu sjezdu má býti předložena bibliografie za rok 1902. Dále na návrh prof. Meiera bylo usneseno konati přípravné práce к vydání sbírky německých lidových písní, jež by vyhovovalo všem vědeckým požadavkům. Za tím účelem má se nejprve provésti podrobný soupis všech textů a melodií lidových písní německých. Pověřena byla zvláštní komise (prof. Meier, Bolte a Straek), aby ve věci té učinila příštímu sjezdu (1907) přesné návrhy. Mimo to se sjezdem hamburským byly spojeny přednášky: prof. O. Lehmanna o dvou zajímavých selských staveních z okolí Flensburgu a Lübecku, jež se odchylují od dolnosaského typu; uč. R. Wossidla o technice sbírání podání lidového; dra B. Cro-meho o historické lidovědě a řed. G. Thilenia o lidovědě a národopisu.

@-----

Na čtyřicátém osmém sjezde německých filologu, jenž se konal počátkem, října 1905 v Hamburku, přednášel (5. října) prof. E. Mogk o lidovědě a německé filologii.

@-----

Bavorská vláda vydala nařízeni, jímž ukládá obcím, aby šetřily starých názvů ulic, náměstí, vrchů, lesů, cest a p.

@-----

Pí. Renata Tyršova upozorňuje v »Narodnich Listech« (16. ledna 1906) na nebezpečí, jež hrozí českému lidovému průmyslu krajkářskému - ze záchranné akce státní. С. k. Rakouské museum pro umění a průmysl ve Vídni pokouší se právě za pomoci spolku »Zur Hebung der Spitzen-Industrie in Oesterreich« o cen-tralisaci lidové výroby krajkářské a bílého vyšívání nejen co do stránky odbytové, ale též co do stránky výrobní, dodáváním vzorů z Vídně a uniformním vyučením odborných učitelek v ústředním učilišti vídeňském. Dosud přistoupila к vídeňskému svazu odborná krajkářská škola ve Vamberce. Nyní jedná se o to, aby к přístupu byla přinucena i krajkářská škola ve Strážově, založená před léty z popudu a za pomoci Národní Jednoty Pošumavské. Konečně upozorňuje pí. Tyršova, že ve Vídni pracuje se nejen к scentralisování výroby krajkářské, nýbrž chystá se i Centralstelle pro košikářskou výrobu a pletařský průmysl.


Vychází péči publikační komise Společnosti Národopisného Musea Českoslovanského (dr. J. Jakubec, dr. A. Kraus a dr. T. Polívka), nákladem Společnosti NMČ. a za vydavatelství a odpov. redakce Prof. dr. J. Polívky. — Papír se skladu České společnosti pro_obchod a průmysl papírnický G. Wiesner, Duffek & Spol. v Praze. — Tiskl Alois Wiesner, knihtiskař České Akademie císaře Františka Josefa I. pro vědy, slovesnost a umění v Praze.

Předchozí   Následující