str. 63
Na universitě v Buenos Aires byla na počátku zimního běhu 1905 —6 zřízena na fakultě filosofické první stolice pro anthropologii v jižní Americe a byl jí pověřen Dr. phil. a med. Robert Lehmann-Nitsche, ředitel anthropologického oddělení musea v La Plata. Na české universitě zříditi stolici pro anthropologii neuznala vláda ještě za potřebné, ačkoli máme pro ten předmět sílu osvědčenou a známou ve světě vědeckém.
@-----------
Dr. J. G. Frazerovi udělila anglická vláda uznávajíc jeho zásluhy o vědu an-thropologickou pensi 200 lib. šterl.
Zprávy o museích a společnostech národopisných.
Ze Společnosti Národopisného Musea Českoslovanského. (Schůze Rady 28. ledna r. 1906.) 1. Usneseno, aby kanceláří byl sestavován adresář lidového průmyslu, pokud se dotýká národopisu. 2. Zvolena komise (pp. Gruber, Jakubec a Kraus) pro postupné uskutečňování zemědělského (retrospektivního) oddělení při museu 3 Za delegáta Rady ve výboru Osvětového Svazu zvolen byl jednatel dr. V. Tille.
@-----------
Vládním zástupcem jmenován byl do rady společnosti NMČ. na další tři léta (1906—1908), pro něž byla opětně povolena státní subvence v obnosu 5000 kor. ročně, p. arch. J. Stibral, řed. um. prům. školy v Praze. — Zástupcem kr. hl. města Prahy, jež udílí Národopisnému Museu ročně 2000 kor. podpory, byl jmenován pro r. 1906 do rady musejní p. inž. J. Herain, městský stavební archivář.
@-----------
První číslo Časopisu Mor. Musea Zemského г. VI. podává zprávami o zasedáních kuratoria Mor. mus. společnosti v roce 1905 přehled o musejní činnosti v uplynulém roce. Rokem 1905 byly otevřeny sbírky praehistorické a národopisné, jež instaloval kustod p. Palliardi. Při nové organisaci musejních sbírek byli zvoleni ředitelem oddělení etnografického prof. Rzehak, oddělení lidovědného místodrž. vicepresident ryt. Januschka. Obohacena budou tato oddělení mapou krojů (s výkladem), na jejíž zpracování povolil zemský výbor požadovanou subvenci. — Vydání Mor Musea Zemského v r. 1904 obnášela 39.404 kor. 89 hal., příjem 39.412 kor. 35 h. Mimo to bylo ze zemské pokladny vyplaceno 32.696 kor. 40 hal. — Členy dopisujícími byli jmenováni pp.: Fr. Bartoš, dr. A. Fleischer, AI. Franz, К. J. Maška, H Mplisch, К. Vandas a Jul. Wiesner. Konservátorem byl nově zvolen F. Herčík. Presidentem na nové tříletí byl zvolen prof. A. Rzehak, vicepresidentem prof. dr. Fr. Kameníček.
@-----------
Na valné hromadě musejního spolku v Pardubicích, navrhl p. arch. B. Dvořák, aby byla požádána městská správa, aby se postarala o vhodnou musejní budovu ; neboť v dosavadních místnostech sbírky musejní jsou kaženy vlhkem. Museum nové má nésti název »Východočeské národopisné a průmyslové Museum v Pardubicích*. Při musejní práci má býti dbáno toho, aby musejní sbírky národopisné staly se základem tvoření nového, moderního. Proto má býti při museu zřízena škola, která by měla odbory a) hrnčířství a kamnářství, b) štukatérství a řezbářství, c) rytectví, slévačství kovů s ciselérstvím, d) dekorativní odbor pro malíře pokojů.
@-----------
Zpráva o vzniku městského musea v České Třebové. Když jsem roku 1868 přišel poprvé na radnici města České Třebové, vedl mne tehdejší starosta Alex. Vrba do vedlejší místnosti se slovy: »— — — abyste věděl, co tady máme.« Spatřil jsem tam dlouhý stůl hrubě pokrytý zbraněmi a jinými věcmi válečnými z r. 1848 a 1866, než i z dob starších. Kromě toho byly tu památky pozůstalé z obecního soudnictví, lesního hospodářství, místních trhů, hlídek a j. Sbírka se mi líbila a neušlo mi, že si jí p. starosta váží. Později našel jsem pamětihodnosti archivu městského, které sáhaly až do dob biskupů litomyšlských, knihu pak jednu na běl-puchu psanou, jež pocházela z časů Jana Lucemburského. Ježto pak mne starožitnosti vždycky к sobě vábily, nosil jsem městské památky po leta živě v paměti. Zatím
|