Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 140

se rozptýlili. Vznik jejich učení vede do r. 1430 ke kališníkům, pak Ochranovští XVIII. stol. považují se za dědice jejich učení.«1)

»Protestantští hrnčíři odcházejíce z Čech a Moravy usazovali se v severních Uhrách (»habani«), tam zařizovali svoje dílny a řemeslo provozovali. « 2)

Huszka též tvrdí, že jsou »Habani moravského puvodu«3); na jiném místě označuje je jako »česko-německé Habany«.4)

Také Beneš, který byl v Sobotišti duchovním správcem od r. 1842—1853 a o Habány velice se zajímal, napsal, o nich že: »v Čechách a na Moravě sú pod menom Böhmische und Mährische Brüder t. j. Českí a Moravskí bratři a pod menom Herrenhutter známi*.5)

I sám Koula domnívá se, že první anabaptisté (Habáni), kteří - se r. 1547 z Moravy na Slovensko vystěhovali, byli čeští a jen částečně i němečtí protestanti, kdežto byli to vesměs Němci. Avšak správně soudí, že přezviska »Habanu« dostalo se v Uhrách Bratřím a protestantům dle prvních anabaptistů.6)

Z toho ze všeho je viděti, že mnozí ani dnes nedovedou tyto dvě sekty rozpoznávati ani co do jejich víry, ani co do jejich národnosti, a pletou si je mezi sebou, vlastně mají je za jedno, ale s rozličnými jmény německé a české národnosti. Kdežto ve skutečnosti byly to dvě různé sekty protestantské, pak Habáni byli ryzí Němci. Českomoravští Bratří však národnosti české.

К tomuto mylnému náhledu přispěla také okolnost, že Habáni zjevili se v Uhrách mnohem dříve (r. 1546), než Čeští Bratří, a že je také přežili téměř o celé století, jelikož tito byli r. 1647 přinuceni přijmouti víru katolickou a tedy jako sekta bratrská pouze krátký čas v Uhrách existovali. Pokud Habáni byli až r. 1763 pokatoličtěni a tedy 227 let jako anabapti-stická sekta v Uhrách pode jménem Habánů existovali, avšak i napotom pod tímto jménem setrvávali a udržovali se do nedávna jako zvláštní a osobitný typ, jelikož různila je jejich německá řeč i mravy od řeči i mravů lidu domácího, slovenského, isolovali se svými uzavřenými příbytky i svým celým majetkem komunálním, svou samosprávou i rozličnými privilegiemi. Kdežto Čeští Bratři amalgamovali se a pro svou blízkou pokrevnost rychle splynuli s obyvatelstvem domácím, se Slováky, a proto i brzo vymizeli z paměti.

Pro vývod náš je také důležité, že podle posudku znalců »habánská majolika* nese ráz slovenský. Uvedu zde úsudky maďarských spisovatelů, odborníků, pomíjeje zúmyslně české, které by se snad za přátelsky předpojaté mohly považovati.

Dénes-Diner poznává habánskou majoliku dle jejího slovanského rázu, neboť praví: »Doposud bylo ve zvyku též delftskou fayeance Zvo-


1)Dr. Szendrey Jánoš, A Habánok torténete Magyarországon és a Habán majolika. »Müveszi Ipar«. Budapest 1890, 166.
2) Dr. Niederle, Mistři cechu hrnčířského v Nov. Městě n. Váhem. »Narod. Sbor. Ceskoslov.« III., 67.
3) Huszka József, Szür, suba és a háziipar a kiállitáson. >Az Iparmuvészet 1896 ban.« Budapest 1897, 248.
4) Huszka József, A régi hazai ornamentika. »Magyar Iparmuvészet*. Buda-pesten 1889, 150.
5) Jos. Ant. Beneš, Krátky dějepis o anabaptistov, protikrstníkov, Habánov 1867, 17.
6) J Koula, Ottův Slovník Naučný XIV , str. 175. Keramika.

Předchozí   Následující