str. 143
Zásluha Habánů o slovenskou majoliku je v tom, že v XVIII. stol. až do polovice XIX. stol. ve výrobě majoliky ve svých čtyřech osadách velkou činnost vyvíjeli a závodili se džbánkárnami slovenských obcí, pak opanovali trhy, na nichž i slovenskou práci zakoupenou odprodávali. Je tedy přirozeno, že zboží majolikovému prodávanému od Habánů dostalo se názvu »habansky riad«, »habanska robota«, pak přešlo i do literatury jako »habanska majolika«. Co by z ní bylo skutečně dílem rukou habánských, a česko-bratrských a co slovenských, nedá se dnes- určiti a nedalo se asi ani v čase tehdejším rozeznati. Pavel Sochán,
Obrazy z korunovačních slavností r. 1836.
Národopisnému Museu Českoslovanskému podařilo se získati laskavostí ředitele p. Dr. V. Nováčka dočasně ze Zemského archivu vzácnou serii 36 obrazů představujících výjevy z korunovačních slavností, uspořádaných stavy českými r. 1836. Obrazy jsou z části provedeny perokresbou, z části jemnou guachovou malbou. Poněvadž jednotlivé oddíly z průvodu zachycené představují vedle vozů a výjevu allegorických hlavně lid selský v krojích, ba i při svatbách a ježto jsou obrazy do detailu a věrně provedeny, mají pro národopis český nepopiratelnou cenu. Čtyři jednotlivé scény byly proto trojbarevnou zinkografií — po vlídném svolení Zemského výboru království českého — reprodukovány pro přílohu Věstníku Národop. Jsou to:
Vůz s peřinami nevěstinými, na němž ženy drží. svatební koláč a za nímž kráčí svatební průvod z Křivoklátská. Detaily krojové i pohyb osob jsou výborně zachyceny. Obraz maloval Václav Oslislo r. 1837. Druhý obraz představuje část průvodu svatebního z Mladoboleslavska s vozem naloženým peřinami, truhlou, kolébkou, přeslicí — vůbec domácím a hospodářským nářadím, velice detailně malovaným. Třetí obrázek vyňat z velkého 292 X 34 cm obrazu z krojového a svatebního průvodu z Chrudimská. Obraz jest i detailně popsán. Tak na našem zlomku: N. Die Braut mit einer die Schlüsseln der Braut haltenden Hochzeitsfrau und 2 Kranzeljungfer; O. Der Flachshachler mit Gerätschaften, Flachs Spinnradi und mit seinem wohl geputzten Spinnrocken; P. Der Hochzeitsnarr; Q. Leitomischler Amtsabgeordneter; R. Dorfrichter. Obraz navrhnul a kreslil František Hlawatschek, zkoušený stavitel. Obrázek čtvrtý jest částí obrazu z průvodu z Klatovska. Na korouhvi nad vozem čteme český nápis: Klattovsko. Na voze — (originál jest poměrně velký a tudíž i na detaily bohatší) — stojí hudci a svatebčané. Jednotlivé figury ženské jsou z různých stran vzaty — patrno, že malíři (neznámému) šlo o to kroj věrně a cele zachytit. — Na všech obrazech jsou jednotlivé kraje Čech takto zastoupeny:
Berounsko má 8 obrazů (6 perokreseb, 2 barevné); Boleslavsko 1 obraz barev.; Budějovicko 1 obraz barevný; Čáslavsko 1 obraz barevný; Hradecko 2 obrazy barevné; Chrudimsko 1 obraz barevný; Klatovsko 2 obrazy barevné; Kouřimsko 2 obrazy barevné; Litoměřicko 3 obrazy barevné; Loketsko 2 obrazy barevné; Plzeňsko 3 obrazy barevné a Rakovnicko 8 obrazů barevných. Na dvou listech zobrazeny jsou dary korunovační věnované stavy českými, jejichž nákladem i obrazy na pamět průvodů pořízeny byly. Byly to měšec zlatem a stříbrem vyšitý s obrazem českého lva a kasetta gotická. man.
LITERATURA.
Čapek Thomas, The Slovaks of Hungary. Slavs and panslavism. New-York. The Knickerbocker Press 1906. Stran 214.
Milou knihou překvapil nás krajan náš p. Tom. Čapek, advokát v Novém Yorku. Jakkoliv uvedená kniha má více význam politický (a také
|