Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 160

dosud z památek lidového života dob dřívějších je uchováno v Německobrodském okresu a co eventuálně by mohlo býti ještě získáno pro místní museum.

@---------

Vlastenecký spolek muzejní v Olomouci konal 23. dubna t. r. svou výroční valnou hromadu. Zprávy funkcionářů, přednesené valné hromadě, vykazují příjem 18,765 kor., vydání 8964 koř., fond stavební 52.407 kor. členů měl Spolek 1900 (s příspěvkem 3 kor. ročně) a 126 zakládajících. Pokud jde o činnost, byla srovnána a umístěna v budově českého gymnasia musejní knihovna, podniknuty některé nové vykopávky, obeslána výstava lidového průmyslu uměleckého ve Vídni a j. Rozvoji sbírek těžkou překážkou je stále nedostatek místa.

@-------------

Matice Opavská konala 8. dubna svoji řádnou valnou hromadu, na níž jmenován byl — mezi jinými — čestným členem lidovědný pracovník J. Vyhlídal. Dnes má Matice opavská 5 členů čestných, 173 zakládající a činné a 469 přispívajících. Vydání měla v roce uplynulém 15.685 kor.; jmění má celkem 72.964 korun 21 hal..

@-----------

Spolek přátel vědy a literatury české v Plzni konal v r. 1905 patnácte přednášek, z nichž tři dotýkaly se i oboru národopisného. Dr. Horák:

0 charakteristice Slovanů u spisovatelů starověkých. — Dr. Blaho: O Slovensku. — Ing. Kundrát: O hledání pramenitých vod pomocí kouzelného proutku.

@----------

Městské museum v Táboře má-- dle výroční zprávy za rok 1905 — ve. svých sbírkách 7664 předměty, z nichž na knihovnu připadá 1858, na obrazy, mapy, rytiny 761 číslo; na vlastní musejní sbírky vybývá 5045 předmětů. Je tedy táborské městské museum jedním z větších českých krajinských museí.T oddělení národopisné je v něm slušně zastoupeno 984 kusy, z nichž 920 patří do oboru národopisu domácího, 64 do cizího. Národopisná sbírka uchovává přirozeně i památky městského života (v oddělení »rodinne památky táborské«). Rozmnoženy byly sbírky musejní v r. 1905 o 677 kusů, z nichž národopisných bylo 97. Museum podniklo akci o získání památek cechovních, leč nedopracovalo se dosud výsledku. Sbírky musejní navštívilo v uplynulém roce 3591 osob a příjem musea byl 1323'18 korun, vydání 1070,66 kor. Správu musejních sbírek vedl jednatel sboru profesor A. Bernard, správu archivu pokladník musejního výboru Dr. Jos. Kos.

@--------

Towarzystwo Ludoznawcze ve Lvově konalo 1. března t. r. svou valnou hromadu, na níž přednesl dr. Gargas referát: »Psychiczno-spoleczne warunki zrzeszania się u Polaköw«. Zprávy funkcionářů, jež byly předloženy valnému shromáždění, vesměs si stěžovaly na nedostatek zájmu polské veřejnosti. Následkem toho nedostává se společnosti dostatek finančních prostředku, pro nějž nemůže dospěti к otevření národopisného mu-ea, jehož Poláci dosud nemají, a jímž trpí

1 orgán Společnosti, kvartálník Lud (neboť nemůže platit honoráře). Všech příjmů Společnosti bylo v r. 1905 koř. 4639-85, vydání 396224 kor. Z činnosti zasluhuje zmínky sjezd, pořádaný v r. 1905, o němž je ohlášena zvláštní publikace »Pamiętnik »Zjazdu. Mimo to byly navázány styky s krajany v Americe, jež mají býti základem pro organisaci studia o životě polského lidu za oceánem. Předsedou Společnosti a redaktorem Ludu je nyní prof. dr. Kallenbach.

@--------------

Rokem 1905 bylo otevřeno nové krajinské národopisné museum v Lužici a to v Ochranově. Museum tvoří dvě hornolužické selské světnice, jež jsou úplně a do podrobností vypraveny. Jedna ze světnic (dolení) je ze století osmnáctého, druhá (hoření: ložnice) z počátku století devatenáctého. Museum zařídila a udržuje »Vereinigung von Herrnhuter Altertums- und Geschichtsfreunden«.

@------------

V Zeitschrift f. Geschichte u. Kulturgeschichte. Oesterreichisch-Schlesiens (seš. 2.) navrhuje redaktor prof. dr. Knaflitsch v referáte o vídeňské výstavě lidového uměleckého průmyslu, aby ze slezských věcí, jež vystavovány ve Vídni, byla uspořádána v Opavském městském umělecko-průmyslovém museu dočasná exposice domácího lidového umění.


Předchozí   Následující