Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 284

Udziela Seweryn: Hafty hidu krakowskiego. Kraków. 1905 4°, tablic 24.

Když před několika léty, u příležitosti svého pobytu v Krakově, navštívil jsem p. Udzielu, jenž právě byl se navrátil z prázdninové exkurse po Sadeckém kraji, a kdy spatřil jsem bohatý výtěžek, který odtamtud přinesl a mimo to barevné kopie nářadí a krojů lidových z různých končin západní Haliče, byl jsem jimi tak překvapen, že nemohl jsem několik minut se vzpa-matovati. Kdo neviděl sbírek p. Udzieli, nepochopí ihned, jaké bohatství ornamentů v sobě chovají. Zároveň však bylo mi líto práce a píle p. Udzieli, neboť jsem při našich poměrech měl pochybnosti, najde-li se nakladatel neb vědecká instituce, která by chtěla výtěžek jeho práce uveřejniti.

Co nyní podal p. Udziela, jest jen malý výběr z jeho sbírky. Co pak tedy možno umístniti na 24 tabulkách ? Přece však možno z nich se pře-svědčiti, jaké to drahocenné klenoty kryjí se v našem umění lidovém. Máme tedy zde i motivy šátků tureckých, hojně užívaných od lidu, dále šátky vzorkované na pasech selských a na výšivkách kostelních z XVIII, stol., dále originelně stylisované květy úplně na týž způsob, jaké vidíme v ornamentech květových, které možno viděti na skříních a jiných nářadích vesnických. Výběr ukázek jest znamenitý, provedení pečlivé, bez výtky.

Zbývá připomenouti důležitý význam této publikace. Podává zajisté vědě cenný materiál к studiu techniky vyšívání lidového, přinášejíc to, co snad v nejbližší době úplně zanikne pro převahu průmyslu továrního. Podává tedy materiál historický. Mimo tuto vědeckou stránku má publikace ta nemenší význam pro rozvoj průmyslu výšivkového v duchu domácím. Dnes při usilovné snaze vytvořiti polský sloh, musí publikace p. Udzieli sloužiti jako vzor, jakým směrem má se brati umění vyšívačské. Nepochybujeme, že společnost, rozumějíc dobře významu i ceně domácích motivů, dá stranou vzorky cizí, zvláště, když je naše převyšují bohatou vynalézavostí a originálností nápadů.

A nyní — pium desiderium na konec: Existuje pravděpodobně při haličském výboru zemském komisse průmyslová. Domnívám se, že nemohla by lépe posloužiti rozvoji umění výšivkového, než když vezme na sebe sama, neboť fondy rná veliké, vydání vzorků p. Udzieli. Zasedají v ní lidé, kteří mají pochopení pro důležitost této věci a jsou si, doufám, vědomi velkého zisku této publikace pro vědu a průmysl.    Dr. St. Zdziarski.

BIBLIOGRAFIE.

(Pokračování z čísla 8., str. 245—251.)

VII. Sbírky tradic lidových.

s) souhrnné.

*Pokucie. Uzupełnienie,'dawniej ogłoszonego dzieła ś. р. Oskara Kolberga. Z rękopisów pozgonnych wydał dr. Stanisław Zdziarski. Kraków 1904, str. 21. (Otisk z Mater. kom. antropol. i etnogr., VII.) Ree. Зап. наук. тов. ím. Шевченка. т. 64. Библ. str. 34—42. (В. Гнатюк.)

*Добровольеки1 Б. Н., IIíohu Дмитровскаго уЕзда Орловской губершп. Живая старина. XIV., str. 290—414. S úvodem a pozorováním všech odchylek a zvláštností podán krásný materiál. Mimo písně duchovní, historické a j. též zaříkadla, hry, pohádka, národní obyčeje, svatba.


Předchozí   Následující