str. 4
známce к slovům těmto pak připomíná, že tento statistický přehled týká se jen prvních slok písní; při dalších slokách již více odchylek se najde.
Při výkladě tomto dvojí věc budí pochybnost. Má-li 6o°/0 písní správnou deklamaci, nenásleduje z toho, že tyto písně také tvoří 6o0/0 všech veršů celé sbírky. Mohou to býti právě jen ty nejkratší písně, jež náhodou spíše mohou zachovati správnou deklamaci než písně dlouhé. Kromě toho, vzta-huje-li se správná deklamace pouze na první sloky, jak p. spisovatel praví, pak tím méně mohlo by se mluviti o správné deklamaci při písních, nýbrž pouze při prvních slokách, tedy při nepatrné části veršů.
Abych v té věci nabyl větší určitosti, pročetl jsem za tím účelem část sbírky Erbenovy, totiž 123 písní z části na začátku, z části ve středu, z části na konci, úhrnem 1521 veršů.1)
• Mezi těmito písněmi napočetl jsem 25 písní, v nichž prízvuku mluvy šetřeno bezvýjimečně, 21, v nichž 1 ač'2 odchylky se naleznou a konečně 77 písní s větším množstvím odchylek. Jest tedy 20% písní pročtených rytmicky bezvadných, i7% s nepatrnými odchylkami a 63% s hojnějšími odchylkami proti prízvuku mluvy. Počítáme-li první dvě oddělení dohromady, býlo by 37% písní zcela neb skoro bezvadných a 63% více méně odchylných. Při tom však přihlíženo nikoliv pouze к prvním slokám, nýbrž к celým písním. Dle toho bychom nemohli říci, že písně pročtené většinou se řídí přízvukem mluvy. Tím méně mohli bychom to tvrditi o počtu veršů při uvedených písních.
Písně druhu prvního a druhého jsou vesměs krátké, obsahujíce pouze 10% a 11% všech veršů pročtených; za to písně s hojnějšími odchylkami zabírají 79% všech veršů. Písně prvních dvou skupin obsahují většinou jen po 4 až 8 verších; delších písní mezi nimi jest jen 5, z nichž nejdelší (č. 121 str. 44) jest šestnáctiveršová. Z toho viděti, že v písních těchto může docela dobře býti přesnost rytmická dílem náhody. Při písních většího počtu veršů nalezneme z pravidla vždy také četnější odchylky jako na př. u písně Otrávená milá (str. 536), jež při 32 verších vykazuje 26 odchylek od prízvuku.
Kdybychom byli vzali za základ počítání z písní vybraných pouze po jedné sloce, byli bychom dostali správně deklamovaných písní ovšem také více a to z té příčiny, že vždy spíše se nalezne větší množství jednotlivých slok bez odchylek než celých písní. V řečeném spise O. Hostinského vybrány к výpočtu první sloky písní a shledáno jich 60% zcela neb skoro bez vady deklamovaných. V této práci přehlédnuty za tím účelem opět pouze poslední sloky výše uvedených 123 písní a nalezeno z nich 74%buď zcela správných neb jen nejvýše se dvěma odchylkami. Z toho ovšem neplyne, že zakončení písní lidových je z pravidla přízvučně správnější než přednější části; ale tolik z toho je zřejmo, že vezmeme-li sloky za základ počítání, jsou výsledky počítání pro správnou deklamaci příznivější; platí však pouze pro jednotlivé sloky a nikoliv pro celé písně.
Z výše uvedených čísel, trvám, vysvítá alespoň negativní pravda, že nelze s jistotou souditi, že by se české lidové písně spravovaly přízvukem mluvy.
Ještě bezpečněji přesvědčíme se o pravdě této, pozorujeme-li písně každého rytmu o sobě a všímáme-li si při tom té okolnosti, jak při písních jed-
1) Str. iii—124 č. i—60, str. 286—295 č. 642—688, str. 532—538 č. 9b až 18.