Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 54

Nechtějte na -písni nic napravovat. Každá píseň lidová jest takovou, jakou musí být. Dělaly ji vlivy přirozené a žádné učení školské. Nechtějme ji napravovat, obzvláště podle vzorů cizích. Písně z dob slavných našich kancionálů, z konce XVIII, stol., ze sbírky Sušilovy let třicátých, šedesátých a. z nejnovějších sbírek jsou dokladem o stálé svéráznosti-naší české písně lidové. Tyto naše popěvky, písně, tance, jichž typických vzorů jest velkolepý počet, sbírejme v prvé řadě.

Školských a písniček nových kancionálů kostelních nesbírejte.

Lidovost písně. Není pochyby, že známý skladatel může složití typickou lidovou píseň. Sbíráme však teď písně, jež za vlivu širokých vrstev národu, širokého prostranství, zřejmých, určitých, mesologických vlivů naší vlasti složeny byly kýmsi z toho lidu, jenž nároků zvláštních přisvojovacích nečiní proto, že někdo v něm píseň buď jen nadhodil, jiný dokončil a neznámý bůh ví kdy a kde ji zdokonalil. Druzí by ji byli také udělali, každý by si ji mohl přisvojit. Nesbíráme písní, jichž skladatelé chlubí se a vyčnívají intelligencí, na níž jsou patrny stopy vlivů cizích kultur. Přijmeme píseň na př. rozené Zemanové-Hudečkové, ale nepřijmeme píseň Dvořákovu — ani „Kde domov můj". Skladatel lidový složit musí píseň do forem, do slohu lidových našich písní. Registrace všeho, co se teď zpívá, jest sice poučná, nemá však se sbírkou lidových našich písní nic činiti. Lidový skladatel vázán jest v prvé řadě i v písni motivy svojí řeči. Nedůvěřuji proto písni člověka, jenž mluví několika jazyky. Zaznamenejte, mluví-li zpěvák i spisovnou řečí; mluví-li jiným slovanským jazykem. Nejčistší jest píseň v nářečí, neb ono má právě své konkretni melodické motivy."

1. Které písně slýchávat v obci zpívat? Zaznamenejte (registrujte) všechny jejich počátečními slovy nebo prvním veršem.

2. O kom se říká v obci, že je zpěvákem, zpěvačkou, hudcem, muzikantem.

3. Na jaké nástroje hrají v obci muzikanti?

4. Jak se nazývají tance, jež se tančí při svatbách, v hospodách?

5. Jaké hry se zpěvem nebo říkáním si hrají děti?

6. Dělají obřady dospělejší o vánocích, letnicích? A kdy ještě?

7. Zapisoval si někdo říkání, písničky v obci? Kdo?

8. Má někdo v obci psané zpěvníčky? Lze jich použiti, je koupiti nebo vypůjčiti?

9. Které jsou snad v obci starožitné, umělecky zajímavé budovy?*

BIBLIOGRAFIE.

(za r. 1905—6, viz IL, 24—30.)

VII.

d) Scénické hry.

Georg Jacob, Erwähnungen des Schattentheaters in der Weltliteratur. Dritte vermehrte Ausgabe der Bibliographie über das Schattentheater. Berlin Mayer & , Müller 1906, p. 49. Ref. Zbl. f. Anthrop. XI, 328. Зап. наук. тов. Шевч. LXXIII., 189. Rev. d. trad., pop. XXI, 267.


*) Jest zvláštní, že se v těchto návodech nijak neupozorňuje, že, nejlépe lze písně zachyco.vati fonografem. Vyzbrojuj! se jím vědecké expedice do krajů až zámořských, zapisují se jím písně v Rusku, v Haliči, v Uhrách!

Předchozí   Následující