Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 139

konečně také dostačilo (srv. Paseky v okr. ústeckém, Studlov v okr. kun-štátském aj.), někde schází označení příslušnosti školou (Podolíčko v okr. mohelnickém, Paseka v témž okrese, atd.), jinde příslušnosti farou. Tu jest tedy nejvíce nedopatření. Při pracné korektuře jest pochopitelno, že i při obcích mnohé nedopatření ušlo pozornosti autorově v tom ohledu (na Mohelmcku schází na př. označení farního úřadu u Veselí, Bezděkova, Radnice, označení příslušnosti školou u Hor. Bušinova, Stavenie), tím spíše, že poslední revise byla autorovi, jak přiznává, odepřena.

Myslím, že všem těmto nedopatřením byl by autor ušel a nad to i čtenářovi ulehčil čtení na mapě, kdyby byl volil jiný způsob označení. Vlasovými barevnými čarami mohly se docela dobře označiti obvody školní, farní i poštovní, a mapa na zřetelnosti byla by jen získala.

Že se i jiná nedopatření vyskytují na mapě, snadno pochopíme, uvážíme-li, jak obtížnou práci autor podnikl. Překvapuje, že při Olomouci neoznačil autor skoro nic (patrně pro nedostatek místa); schází na př. Pavlovicím označení telegr. úřadu, v Bezděcí (okr. jevíčský) neoznačen hasičský spolek, v Horních a Dolních Libchavách (okr. ústecký) označeny české hasičské spolky místo německých, v Javorníku (okr. svitavský) schází značka poštovní sběrny, v Jevíčku značka měšťanské dívčí školy, atd. Lascím na Olomouckú ponecháno jméno německé (Laska).

Celkem: mapa jest pracována svědomitě a důkladně, autor vytkl si velký cíl, jaký u nás dosud nikdo si nevytkl, a kdyby získala ještě na zřetelnosti ve směrech referentem naznačených, byla by nej cennějším průvodcem národními, politickými, kulturními i národohospodářskými poměry na Moravě. Jest si jen přáti, aby také rychleji vycházela, a když již autor chce pod-niknouti některé změny, aby zbývající díly na zřetelnosti co nejvíce získaly.

K i. listu národnostní mapy napsal Chytil ještě doprovod, v němž líčí nám národní poměry na Zábřežsku a na celé hranici ostrovu mor.-třebovského, a vypisuje tu národní boje, které vedeny jsou o jednotlivá místa, živě a s láskou i pochopením pro českou věc. Bylo by si přáti, aby také doprovod byl hojně čten, aby vzbudil u nás více zájmu a pochopení pro důležitost národnostní hranice a našich národních menšin. Probíráme-li se vývojem národnostní hranice jen v posledních 20 letech, vidíme, co jen v oboru školství mělo býti od nás vykonáno. Němcům mnohde školy v českých obcích pomáhají zjedná-vati teprve menšiny, my nemáme někde dosud škol ani pro většiny (na př. v Brněnci), ani pro několikastové menšiny. Tu jest přiložiti ruce к dílu a v tom směru může i Chytilova knížka vykonati své poslání.    Ant. Boháč

*

Otáznik к sbieraniu slovenského obyčajového práva

Napísal dr. August

R á t h. (Odtisk ze Slovenských Pohľadov.) 1907 Str. 27.

K nejzanedbanějším Slovanům náležejí bez odporu Slováci. Nejen že stát nepodporuje jejich kulturní snahy, ale on přímo proti nim nepřátelsky vystupuje. To má v zápětí, že Slováci ve svém kulturním vývoji zůstali daleko pozadu za ostatními Slovany, a že se u nich zachovalo až po dnešní den ještě velmi mnoho primitivního. Primitivní jest způsob života, primitivní jsou i pravidla, jimiž život jest ovládán. Pokud tato primitivnost není provázena demoralisací, není ještě zle. Ale jest obava, že se poměry nynější zhorší, nebude-li inteligence slovácká mnohem usilovněji pracovat, než tomu bylo dosud. Právě proto, že od Maďarů nelze očekávati než překážky, musí vůdčí


Předchozí   Následující