str. 140
kruhy slovenské činnost svou zdvoj násobiti. A pracovati se musí ve všech oborech, zvláště tam, kde dosud leželo pole ladem. K nejčinnějším pracovníkům náleží námestovský advokát, p. dr. August R á t h. Tentokráte vybízí slovenskou inteligenci, aby sbírala obyčejové právo slovenské, za kterýmžto účelem sepsal bohatý kvestionář a uveřejnil ve Slov. Pohľadech i samostatně. Dobře praví: „Bije dvanásta hodina! Čo my dnes zameškáme, to nenahradí nikto viac! Už dnes najdeme len stopy, len pamiatku po niekdy živých a mohutných právnych obyčajoch slovenských, a každý nový hrob, do ktorého klesajú po jednom naši otcovia, každý berie v náruč nevzkriesiteľnú tradíciu, odumierajúce údy živého organismu práva slovenského."
Právní obyčeje slovenské hynou podle mínění p. dra Rátha hlavně ze dvou příčin. Nepřítelem jejich jsou především snadné komunikace moderní a jisté vření v lidu, jež se jeví v častém stěhování. Druhým hlavním hrobařem obyčejového práva slovenského jsou úřady, jak správní, tak soudy. „Posielajú nám úradníkov, neznajúcich slovensky, a aby domácí úradníci nezaostali v hazafíčení (vlastenčení) pozadu, prišlo do módy potupovat, unižovať všetko slovenské .... Nie div, že sa o ubohý ľud a jeho právne obyčaje nikto neozre, ich nezná, a úrady pokračujú dľa ohromnej massy zákonov a nariadení, fabrične narobených za posledných 40 rokov, ktoré neznajú nič slovenského."
Svůj kvestionář sepsal autor hlavně na základě vzorné práce Bogišišovy z r. 1874 a použil i obšírneho kvestionáře Bron. Grabowského z r. 1889, uveřejněného v časop. Wisła. Rozsahem, resp. počtem otázek blíží se práce jeho práci Grabowského (Kvestionář Grabowského má 686 otázek, Ráthův 592, Bogišičův 352 otázky), avšak důkladností a náležitým uspořádáním daleko' nad ni vyniká. Ačkoli Grabowski otázkový materiál značně, rozhojnil, zejména se zřetelem к polským poměrům, prozradil ve svém kvestionáři, že nebyl právníkem. Tak na př. v 10. skupině otázek „Zwyczaje i poglądy z dziedziny prawa rzeczowego" jsou obsaženy též otázky týkající se práva obli-gačního (od čís. 373—423), které náležejí do zvláštního oddílu, kamž se měly umístiti i skupiny: 11. Zwyczaje i poglądy tyczące się najmu (č. 424—442), 12. Zwyczaje i poglądy tyczące się s užby (č. 443—454) а 13. Zwyczaje tyczące się spółek i robót wspólnych (č. 455—473). Také proti ostatním skupinám možno činiti vážné námitky. Chyb těchto se dr. Rath jakožto právník arci uvaroval. On také vyloučil z otázek informační návod Grabowského, který má sice velkou důležitost, avšak do kvestionáře nenáleží. Tuto část, kterou Grabowski kvestionář svůj počíná, umístil Ráth vhodným způsobem v předmluvě (str. 3.),
Dr. Ráth nespokojil se také pouhým zpracováním cizích kvestionářů, nýbrž vložil do otázek mnoho svého vlastního. Tak na př. větší část oddílu I. „O právach vôbec" jest vlastní jeho práce. Pouze některé otázky v tomto oddíle převzal od Grabowského. Vliv Grabowského prozrazují sem tam i některé otázky, jež nejsou sice povahy ryze právnické, avšak z rámce kvestionáře přece nevypadávají. Poněvadž u Bogišiče otázek takových není, jest kvestionář jeho mnohem stručnější.
Velice sluší u dra Rátha pochváliti, že otázky položeny jsou velmi jasně, a že odpovědi na ně jsou často ulehčeny uváděním příkladů, tak že i méně inteligentnímu sběrateli se umožňuje účastniti se práce.
Přáli bychom si, aby provolání Ráthovo provázeno bylo žádoucím výsledkem, a abychom v krátké době opětně mohli o díle jeho referovati, a sice už jako o věci hotové. Dr. Karel Kadlec.