Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 217

nebo chodili do Litomyšle pro přízi, šli tam již v pátek na noc, aby časně ráno čekali před městem na selky nesoucí přízi do trhu.

Ceny příze stoupaly dle tenkosti nití. Přadénko pěkné tenké příze bylo až za stříbrný dvacetník (70 h). Peníz tento měl v oné době arci větší hodnotu. Bohatý sedlák přivezl příze i plný vůz.

Polouch culkové příze byl v Říčkách obyčejně za 18 kr., pradeno obyč. příze za 20 kr.    Jan Tykač

Svatební řád.

Podává Vavř. Jos. Dušek.

— Poznámkami provází F. V. Vykoukal.

Velmi zajímavá knížka, na kterou mne upozornil p. ředitel zemského archivu Dr. V. Nováček, nachází se v městském archivu netolickém. Meškaje tam o prázdninách opsal jsem ji к další studijní potřebě. *)

Knížka jesť v telecí kůži pěkně vázaná, folio 34Х21СЖ, opatřena visutou pečetí v krabičce na červené hedvábné stuze. Pečeť má za znak Madonnu s děťátkem sedící na trůně a nápis: Sigillum civitatis Neto lice n sis. Listů je 14 ze silného, velmi pěkného papíru; při tom г., п., 12., 13. a 14. list jest nepopsán. Písmo fraktůrní jest velmi úhledné, a písmenka jsou velmi pečlivě vedle sebe kladena, takže se podobá písmu kreslenému. Ohraničení písma jest na všech listech vypíchnuto jehlou a olůvkem pak zřejmě označeno. Samo písmo je velké, v nadpisech 2 cm, v řádcích 0-5 cm vysoké. Podle ohmatu bylo knížky často užíváno, přes to jest pěkně zachovalá. Papír tuhý má ve vodotisku biskupskou infuli a po pravé straně písmena TN.

Při tomto svatebním řádu jest to zajímavo, že nabyl potvrzení městskou radou a stal se tudíž svého druhu policejním předpisem pro svatby, jehož porušení mohlo býti trestáno a nad jehož plněním bděli zvláštní inspektoři. Bylo by zajímavo pátrati, nebylo-li takových liředních předpisů o svatebních pořádcích také v jiných městech v Čechách a na Moravě.

Ponechávám pravopis originálu — aby i takto mohl se zužitkovati — pouze připomínám, že všecka и jsou psána ú, všecka у jsou psána ij.

Krátke a užitecžne prawydlo aneb: Nevyhnutedlnie potrzebna Instructi, Dle které przi tomto Ochranním Knižeczym Sswartzenbergskym Miestie Netto-lyczych, gakym Spusobem prži Sniatczych Manželských neb Swadebnim Wesely od Panuw Mladenczuw, tež prwniho a druhého Družby, k tomu czyly a kończy ustanowenych Panuw Musikantuw znitt wss lykych dobrych Mrawuw chwa-lytebnych a welmy wssymanych Cnostj, nemenie, kterak pylna a ochotna Služba, gak Zdeyssym tak у pržespolnim Panům Hostům prži gedne každé Swadbie (a to wsse gym Panům Družbám a Mladenczum k budauczy pochwale a se rozmahagyczy dobre powiesti) gedne každé Hostinské Osobie**) s wssy uczti-wostj a obwzlasstnim pržikladem prokazowana a wykonawana byti ma, nižegi položene a w tomto 174J Rocze 'dne 20. Ržigna sepsané Artykułowe ssyržegi w sobie zawyragi.


*) Při této příležitosti vyslovuji díky р. starostovi JUDr. Kudrnovi za laskavé zapůjčení rukopisu z archivu, který sám velmi pečlivě srovnal a nyní jej i spravuje.
**) Svatebnímu hostu.

Předchozí   Následující