str. 70
lidu", jehož znalost, zběhlost a láska к lidovému stavitelství a umění jest zde před anglickou veřejností oceněna. К článku připojeny jsou dvě reprodukce Jurkovičovy: 1, Villa v lázních Rezek v Čechách, 2. obývací pokoj této villy. Obé ve slohu lidovém.
@----------------
Holandská malířka sl. Emilie van Kerkkofi, která meškala na podzim v Praze a na moravském Slovensku, ohlásila pro letošní zimu ve své domovině řadu přednášek o československém lidovém umění. Přednášky své bude provzetiá ukázkami (malými výstavkami) našich výšivek a fotografiemi. Výšivky československé opatřila si za svého pobytu na Slovensku a v Praze v Zádruze. Fotografie z části (mimo její vlastní snímky) byly jí sprostredkovaný Národopisným Museem Českoslovanským. _
@----------------
Péčí Jos. Kvěcha byly vydány ,.Paměti Kvěcliovského mlýna pod Zahrádkou", jež napsal prof. Aug. Sedláček. Malý spisek — čtyřiadvacet stránek —-pojednávající o jediné vesnické budově jihočeské, mlýnu Kvěchovském u Tábora a životě v něm zasluhuje, aby bylo na něj upozorněno. Podává nejeden příspěvek pro dějiny selského stavu v Čechách: je zajímavo na př. sledovati i v kusých jeho zprávách, jež ovšem se podávají po různých a někdy dosti značných obdobích, pohyb ceny peněz, pohyblivost majetku, některé poměry právní a pod. Mimo to spisek podává i ukázku selského úředního slohu (kol r. 1830). Co však je na práci zvláště zajímavo, je, že pramenem je jí i jakýsi rodinný archiv Kvě-chovský — snůška stálých zápisů mlynářů Kvěchovských, z nichž nej starší sahá do počátku 18. století. Mnohá venkovská obec nemá tolik piety к památkám zejména písemným, byť by to byly i doklady oficiálně, jako rodina Kvěchova.
@----------------
Okresní výbor v Mnich. Hradišti upozornil zvláštním výnosem obecní správy na význam, důležitost a potřebu vesnických, byť sebe prostěji uspořádaných archivů. Požaduje, aby starosta odstupující předal novému vždy všechny i staré úřední listiny a písemné památky, týkající se obce a její správy. Kdo zná, kolik důležitých památek a dokladů přijde nedbalostí, a neporozuměním na zmar na našem venkově, ocení účelnost péče Mnich. Hradištského okresu.
@----------------
23 obcí hejtmanství uhersko-brodského, jichž středem jest městečko Bojkovice, tvoří proslulý klestičský ostrov. Klestiči čili miškaři, v počtr. asi 1500, rozcházejí se za výdělkem dvakrát do roka po celé střední Evropě i daleko na východ. Obrázek života miškařského a význam miškařů pro rodný kraj líčí S. Budíček v 39. čísle I. ročníku Zájmů lidu, které loňského roku vycházely v Uh. Brodě a nyní již zanikly. Jeho líčení místy upřílišněně idealisované dokresluje a na pravou míru uvádí N. Tresov (prof. Navrátil) ve velmi pěkných feuilletonech v 3. a 4. čísle II. ročníku Zájmů Slovače, vydávaných v Uh. Hradišti.
@----------------
Administrace „Pravěku" vypisuje právě subskripci na dílo J. L. Červinky, Moravské starožitnosti. R. 1908 bude vycházeti díl II. O pokoleních skrčených koster na Moravě.
@----------------
Dr. Jar. Pluhař a Rob. Turka oznamují, že vydají národnostní mapu Slezska a okrsku Mor.-Ostravského.
@----------------
„Volná Myšlenka" 1907 č. 8. str. 131 uveřejňuje list z vesnice Branné na Třeboňsku, jenž poučuje o moci „Nebeského růžence a zrna s v. Jo-h a n n у" zejména proti bouřce, blesku, moru, čarodějnicím, bolestem atd.
@----------------
„Naše Hlasy" českobrodské věnují za redakce Jos. Miškovského pozornost lidu a jeho zvykům. V č. 49. a 50. t. r. uveřejnily několik zajímavých pověstí; ale při všech příspěvcích lze vytýkati, ženeuveřejněnotak, jak znělo původní podání.
@----------------
Dle zpráv denních listů ze dne 19. a 20. listopadu zemřel v Glinsku v gubernii Volynské zakladatel českých kolonií na Rusi, J. O 1 i č. Před 40 lety svedl vystěhovalecký proud na Rus, zavedl pěstování chmele, povolal do českých osad učitele, kněze a založil kvetoucí průmysl pivovarský.
@----------------
Lednové číslo časopisu Иеторияесий Въстникъ str. 209 sl. přináší velmi zajímavou moderní pohádku ruskou, vytvořenou pod vlivem soudobých bouří poli-