Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 72

Výbor městského musea v Turnově domáhal se u správy městské, aby byly přikázány vhodné a dostatečné místnosti pro musejní sbírky. Žádost jeho, která je plně odůvodněna a svrchovaně včasná, byla přikázána městské radě — к úvaze. Městské museum v Turnově má velmi pěkné sbírky, jež však poměrně dosti značnou svojí částí (zejména pokud jde o národopis) jsou odkázány do skladiště. Ukázka z národopisných sbírek turnovských je vystavena i v Národopisném Museu v Praze (uzlíčkové čepečky a červené, vyšívané vínky), kde celou jednou vitrínou velmi vhodně a pěkně přispívá к národopisné representaci Turnovská.

@----------------

Kraj. museum v Ml. Boleslavi hodlá vyhraditi v nových svých místnostech zvláštní oddělení pro národopis a to i mezinárodní. Pro toto oddělení daruje museu р. K. Liman, dv. arch. v Rumunsku, celou národopisnou kolekci rumunskou (výšivky, kroje, nářadí, keramiku a obrazy).

@----------------

Krajinské museum zařizuje se právě v Ž a m b e r k u. Úřední list žamberského hejtmanství upozorňuje na ně a vyzývá obyvatelstvo, aby pro ně sbíralo vhodné předměty.

@----------------

Průmyslové museum cis. a kr. Fr. Jos. pro východní^Čechy v Chrudimi vydalo prvý sešit své publikace „Lidový nábytek východočeský", jenž obsahuje sedm tabulí, velmi pěkných a zdařilých litografií, pořízených dle nákresů řed. Posslta a prof. arch. Schmoranze. Z tabulí těch pět předvádí nábytek, chovaný z krajů východočeských v Národopisném Museu Českoslovanském v Praze a to dvě skříně z Holetína, truhlu a skříň ze Studnic a postel z Kameníček u Hlinská.

@----------------

Městské museum na popud učitelské jednoty Žďársko-Novoměstské zakládá se v Novém Městě na Mor. Museum chce sbírati předem historické a lidopisné památky svého kraje.

@----------------

Musejní spolek „Včela Čáslavská" měl v r. 1906 — čtyřicátém třetím to roce činnosti — 201 člena. Příjem jeho byl kor. 877-52, vydání 831-55. Knihovna měla 1401 inv. číslo. Inventář fotografií a obrazů měl 205 čísel, ostatní sbírky 773, z nichž bylo 87 krojů a výšivek.

@----------------

Schlesische Gesellschaft f. Volkskunde ve Vratislavi počne vydávati za redakce Th. Siebse a M. Hippeho ve volných lhůtách sbírku „Wort und Brauch". Pro prvé svazky jsou připraveny H. Reicherta, Studien zur Geschichte der deutschen Familiennamen; E. Jaeschkeho Romanisches Fremdwörterbuch der schle-sischen Mundart; K. de Wyla, Rübezahl-Forschungen a K. Opitze, Schlesische Rechtsaltertümer.

@----------------

Städtisches Völker-Museum ve Frankfurtě n/M. počalo r. 1907 vydávati své „Veröffentlichungen". Posláním nové sbírky je podávati literární spracovaní nebo aspoň otiskovati materiál vědecký, který je snesen do sbírek a archivu Frankfurtského musea. Prvý svazek „Veröffentlichungen" obsahuje C. Strehlo-wovy: Die Aranda- und Loritja Stämme in Zentral-Australien, I. Mythen, Sagen u. Märchen. Osm tabulí dílo provázejících zobrazuje předměty ze sbírek musejních.

@----------------

Švýcarská společnost národopisná podává v posledním čísle svého Archivu zprávu za r. 1906. Dle ní měla všech členů 483; příjem její byl 6360-75 frc, vydání 6311,75 z čehož bylo vydáno 5238-65 frc. na činnost publikační. Mimo Archiv, pro jehož redakci (část románskou) byl získán Maxim Reymond, vydala společnost jako II. svazek svých spisů: A. L. Gassmanna Das Volkslied im Luzerner Wieggertal und Hinterland a sv V. E. A. Stückelberga Geschichte der Reliquien in der Schweiz. Při společnosti zahájila svoji činnost komise pro sbírání německých švýcarských písní lidových. Sebrala již na 5000 čísel. Prvá část písní těch vyjde v Zuricherově sbírce „Kinderliedersammlung".


Předchozí   Následující