Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
    159
jehož hranice názorně spisovatel určuje takto: Ledový oceán a Bílé moře na severu, Jaderské, Egejské, Černé moře, Hindukuš a velká Čínská zeď — na jihu, Veliký Oceán — na východě a horní tok Labe a Norické Alpy — na západě.    A. J. Jacimirskij.

*

Dr. O. v. Hovorka u. Dr. A. K r o n f e 1 d : Vergleichende Volksmedizin. Stuttgart, Strecker u. Schröder 1908. 2 svazky 1344 str., 28 tab. a 500 vyobrazení v tpxtu, 26 K 88 h.

Právě vydány byly první sešity objemného díla o srovnávacím lékařství lidovém, jehož zpracování na sebe vzaly dvě, na tomto poli již osvědčené síly, Dr. Hovorka a Dr. Kronfeld. K tomu účelu seskupili kolem sebe řadu spolu-pracovníků-odborníků a vyžádali sobě též součinnost některých vědeckých ústavů, mimo jiné i „Národopisného musea Českoslovanského". Toto — ačkoliv právě samo sbíralo od delší doby český materiál lidového léčení, aby vydalo přehledný spis — neodepřelo vídeňským pracovníkům své pomoci, nýbrž zmocnilo podepsaného referenta, aby pomocí musejní knihovny a materiálu přispěl k tomu, by také český lid v tomto srovnávacím díle vedle jiných národů byl náležitě zastoupen.

Celé dílo jest rozvrženo v dvě knihy. První, povšechný díl jedná o příčinách, povaze a ošetřování nemocí vůbec; při tom jest látka uspořádána dle hesel v pořadu abecedním po spůsobu slovníku. Obsahuje — jak dosud vyšlá čísla dokazují — množství cenných dějepisných, uměleckých a literárních poukazů. V tomto díle se pak poprvé používe. ve větším rozměru také uměleckých památek к objasnění různých otázek z oboru lidového léčení. Zvláště přihlíženo bylo к památkám antickým; neboť jest jisto, že lidové lékařství dnešni Evropy má z velké části své kořeny v starém Řecku a v Římě, které čerpaly z pramenů egyptských a asijských.

Druhý, speciální díl uspořádán bude dle spůsobu v moderní lékařské literatuře obvyldého — pokud to ovšem jest vůbec možno — t. j. dle skupin chorob; bude tudíž obsahovati oddíly: vnitřní nemoci, chirurgie, porodnictví a nemoci žen, nemoci dítek, choroby kožní, oční, ušní a zubní. Zakončiti se má léčením zázračným. Obšírný abecední výkaz dle látky, jmen a literatury umožní snadný přehled.

Srovnáním materiálu u různých národů a v různých krajinách vysvětlí se teprve původ mnohých, jinak nevysvětlitelných lidových názorů a pověr; naopak vystoupí tím zřejměji to, co jednotlivému národu jest vlastní. Proto nestává se vydáním tohoto spisu vydání podrobnějšího díla o lékaření českého lidu zbytečným, nýbrž jeho vydání bude tím více jako nutné a neodkladné pociťováno. Vydání tohoto „srovnávacího" díla pak bude při dalším studiu lidového lékařství vždy vítanou pomůckou. Ostatně poskytne i ethnografovi, dějepisci, lékaři a lékárníkovi atd. dle potřeby náležitého poučení.

Vítáme proto upřímně vydání tohoto „srovnávacího lékařství" a doporučujeme je vřele především všem těm, kdož se o lidové léčení zajímají.    J. Matiegka.

*

Anthropologieal essays presented to Edward Burnett Tylor in honour of his 75th birthday Oct. 2. 1907. Oxford at the Clarendon Press 1907.

Přátelé a žáci věnovali slavnému anthropologovi E. B. Tylorovi — v říjnu 1907 bylo mu 75 let — sborník prací. V úvodě Andrew Lang vylíčil v hlavních rysech vzácnou individualitu Tylorovu, u něhož ohromná sčetlost,


Předchozí   Následující