Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 189

i. středočeskou (řepaření), 2. jižní a jihozápadní (polaření), 3. Brdy a Českomoravskou vysočinu (polaření), 4. Krkonoše a Šumavu (luční hospodářství a chov dobytka).

Počítáme-li, že každá tato oblast budé míti svých 5 specielních návrhů budov dle velikosti (i národopisně geografické rozdíly dojdou zde výrazu), získá Z. R. celkem 20 plánů, jimiž má býti staviteli poskytnuto vodítko pro účelné řešení základny staveniště a vzbuzeno porozumění pro rázovitou úpravu. Na -návrhy stanoveny jsou odměny per К 4450 pro každou vyznačenou krajinu (celkem К 17.800). Dotace tato jest dosti malá; Z. R. jest si toho vědoma a proto požaduje jen přibližný stavební rozpočet. Vypsání soutěže díti se bude postupně pro jednotlivé oblasti v intervalech jednoho roku; vyžadují to důvody finanční — i, aby interesenti navrhovatelé se mohli připraví ti.

Získané plány budou při praxi vždy modifikovány různými okolnostmi jako stavebním místem, majetkovými prostředky atd. Přece byli bychom však rádi viděli, kdyby Z. R. a priori na některé výjimky pamatovala při detailním rozvrhu. Jest jistě na venkově mnoho lidí, kteří jsou odsouzeni bydlit v riájmu. Jsou to nádeníci, řemeslníci, různí živnostníci. V zájmu udržení těchto drobných lidí jest záhodno myslili na jich ubytování; znám dobře, s jakou těžkostí jest často najiti někde volnou světnici. Rovněž mohlo býti pamatováno na letní byty a byt pro učitele, které jsou velmi hledány — ale buďto nejsou, nebo za nic nestojí.

Jsou zde však také veřejné budovy: hostinec, obecní dům — a škola ; na ně třeba obrátiti značný zřetel. Hlavně škola, která svou budovou representuje obec i pokrok v obci, bývá však — pohříchu — nejméně účelně, moderně a architektonicky vkusně postavena. Zde jest nejvýše nutno zjednati nápravu. Snad by se otázky učitelských bytů resp. domků a, plánů na vzornou venkovskou školu mohl ujmouti Spolek architektů a Zemský Ústřední Spolek Jednot učitelských? —

Konečně tedy přiblížila se pro všechny optimisty i pesimisty doba rené- . šance lidového umění, a nedlouhá budoucnost rozřeší otázku, o níž bylo mnoho disputováno: zda jest možno pokračovat v duchu lidového umění . . .    Miloš Vystyd.

@---------------

Přátelům starého rázu nejen měst nýbrž i vesnic přichází vhod nový vynález impregnovaných došků, jež vzdorují ohni a jsou stejně bezpečnou krytinou jako tašky nebo břidlice. Zevním svým vzhledem neliší se impregnované došky nikterak od obyčejných došků starých. Prvá zkouška s došky z impregnované slámv byla vykonána ve Worpswede, kde se o věc zajímal i proslulý malíř Hans am Ende, a dopadla velmi dobře. Na jejím základě bylo zahájeno jednání s pojišťovnami, aby impregnované došky uznaly za kryťbu přiměřeně bezpečnoti.

@---------------

Na Opavsku ve farnostech neplachovské a stěborské sbíral letos pro písňovou komisi moravskou p. uč. Ant. Brotan, tenž v týdnu zapsal 116 písní, dom d n e tištěných.

Ztft. f. oest. Vkskde. XIV., 136 zaznamenává z Liptovské stolice pověst, jak vznikla zvláštní ucha čerpáku.

@---------------

Opavský Týdenník zaznamenal, jak na Hradci léčí zaříkávač к a souchotě. Dítě souchotami stižené položí na stůl, na kterém leží křížem dva nože. Po modlitbách a zaříkávání, jehož znění Op. T. nezaznamenáva, nařízne dítěti ve způsobe kříže kůži na obou hýždích a kůži na zádech. Na to střídou suchého chleba vytírá krev z ran prýštící, při čemž pokračuje v zaříkávání. Zakrvácený chleba posléze spálí.

@---------------

G. К entenick upozorňuje ve svém stručném referátu o Seyffert-Friedebergově práci „Untersuchungen über die örtliche Verteilung der Verbrechen im deutschen Reiche", uveřejněném v Ztft. d. V. f. rheinische u. westfälische Vkde, na význam lidovědy jakožto pomocné vědy vědám právním. Mravy a obyčeje lidové, povaha lidu a způsob jeho života mají jistě značný vliv i na jeho kriminalitu. V právních, řádech každé společnosti vedle vlivů vědeckých a literárních uplatňuje se jistě i právní přesvěd-


Předchozí   Následující