Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 190

čení lidové. Naopak zákony působí zpětně na lidovou povahu i mravnost. V tomto směru Kentenick činí úkolem lidovědy bádati na př. o souvislosti mezi drakonickvmi tresty na některé zločiny a zločinností obyvatelstva, zákonům těm podléhajícího po delší dobu.

@---------------

Mladoboleslavské Listy zaznamenávají (v č. 64.), že v Pojizeří obcházejí opětně soukromí sběratelé starožitností, kten náležejí inteligenci. Předsdrají prý, že sbírají pro to které museum; některé kousky třebas skutečně museu darují, většinu a věci nejlepší však nechávají si pro sbírky vlastní, jež časem výhodně prodávají. Zástupcové museí v Mladé Boleslavi, Nymburce a v Turnově zakročili společně u místodržitelství se žádostí, aby svými úřady a orgány činilo přítrž uvedené soukromé činnosti sběratelské. Stejné volání ozvalo se i na sjezdu českých museí. Není pochyby, že bylo by chybou, kdyby soukromí sběratelé schraňovali unica a později je odprodávali do ciziny. Leč spolu nelze upříti, že soukromí sběratelé mají nejednu dobrou zásluhu o zachování památek a o jejich převod do sbírek veřejnýcn. Většina českých museí není tak situována, aby mohla podnikati stálé, hromadné nákupy. Je nucena neshromažclovati duplikátů a variantů, jež mohou najiti dočasně vhodného uložení ve sbírkách soukromých. Jde pouze o to, aby i soukromé sbírky dobrovolně se podrobovaly veřejné evidenci. A to lze nejlépe občasnými jejich výstavkami, к nimž popud a místo by nejlépe mohla dávati naše odborná i místní musea.

@---------------

Městské museum v Rokycanech počalo vydávati měsíčník Brdský Kraj. Tím splňuje program, jejž si vytklo již při svém vzniku: ,,Museum krajinské má význam zachovatele památek, jež do skříní ukládá ti nemožno — tradic, jež vymírají s generacemi beze stopy. Museum krajinské má prgramově prozkoumali okres celý v ohledu přírodním, kulturně historickém, národopisném atd." Mimo to „Brdský Kraj" chce býti archivem osvětové činnosti, chce registrovati kulturní poměry přítomné." Z oboru lidovědného podává prvé číslo Königsmarita, „Příspěvek к dialektologii Brd", Kozáka-Seitze, „Dožinky a obžinky" (v Ejpovicích, Bušovicích a v Dejšiné; neuvádí, v kterýcíi asi letech zvyk zanikl) a Jaromíra z Hrádku, „Kravské hody" (zvyk pastýřský na Radnicltu).

@---------------

Pracovní komité, jež se utvořilo z kruhů blízkých rakouskému národopisnému museu, chystá vědeckou a uměleckou publikaci lidových krojů r a k o u s k ý c h n á r o d ů. Publikace bude jubilejní; aspoň formálně je připojována k holdovacímu jubilejnímu průvodu krojovému z 12. června í. r.

E. K. B 1 ü m m 1 počal vydávati (u R. Ludwiga ve Vídni) Quellen und Forschungen zur deutschen Volkskunde. Prvýr svazek obsahuje F. F. Kohl, Heitere Volksgesänge aus Tirol. Pro další svazky jsou při praveny Kopp, Brennenberger Gedichte; R. Králik, Zur Nordgermanischen Sagengeschichte; Blümml, Studien zum deutschen Volkslied; A. Depiny, Deutsche Volksschauspiele aus Ungarn; R. Zoder, Studien zur deutschen Volksmusik.

@---------------

Antikvariát Gilholfer & Rauschburg ve Vídni (I. Bognerg. 2), vydal velmi bohatý katalog č. 3S „Volkskunde, Folklore", obsahující 1859 čísel, část to bibliotéky předčasně zemřelého bibliografa A. L. Jellinka.

Zprávy o museích a společnostech národopisných.

(Rada Společnosti Národopisného Musea Če skosí ó-v a n s k é h o) účastnila se svými zástupcem prof. drem K. Chotkem třetího sjezdu pro ochranu památek. — Musejní rada zabývá se myšlenkou zříditi fono-grafický archiv pro uchování lidových písní a záznamů dialektických. Za tím účelem podnikla přípravné šetření, zda a jak se jinde osvědčuje fonograf při sbírání národopisného materiálu.

@---------------

V posledních dne:h (:6—28 září) konal se v Praze sjezd na ochranu památek, jehož se tentokráte účastnily vedle organisací mu-


Předchozí   Následující