Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 192

seum školní pamatovati s duplikáty na zemědělské oddělení Národopisného Musea Českoslovanského. To třeba vítati tím více, čím chuději — prese všechnu snahu musejní správy — je v oddělení zemědělské retrospektivy representována Morava.

@---------------

Moravský archeologický klub pořádal z jara třetí svoji místní výstavku v Křenovicích u Slavkova s nemenším zdarem, než výstavky prvé, o nichž Věstník již referoval. Výstavku v Křenovicích, jež samy mají jen nad 1100 obyvatel, navštívilo 2000 osob z místa i okolí. Čistý výnos její byl 85-39 kor. Mimo to bylo získáno Klubu několik členů a sebráno 25 archeologických předmětů.

@---------------

V červnu ustavila se Společnost přírodovědeckého a uměleckého musea arcivévody Josefa Ferdinanda v Olomouci. Správu společnosti vede desítičlenné kuratorium, jež se děli v kurii českou a německou. Působnost členů kuratoria je tříletá. Předseda se dle národnosti střídá ročně. Do české kurie se přihlásilo 52 členů, do německé 12. Prvým předsedou zvolen olomoucký purkmistr K. Brandhuber, místopředsedou primář prof. MUDr. O. Kosé.

@---------------

Vlastenecký musejní spolek v Olomouci dle zprávy, podané letošní valné hromadě, provádí nové inventování sbírek archeologických, jichž soupis připravuje pro tisk. R. 1907 ustanovil stálého, honorovaného kustoda-laboranta p. F. Kováře. Sbírky národopisné byly rozšířeny o novou skříň krojovou. Přednášky pořádal spolek dvě. Příjmů měl 18.025 kor., výdajů 7.785 kor. Fond stavební dostoupil 65.889-99 kor.

@---------------

Na výroční valné hromadě Slovenské museální Společnosti v Turč. sv. Martině, při níž byla odevzdána veřejnosti nová musejní budova, byl zvolen předsedou P. Štefan Mišík, administrator v Hnilci. Museum pod novou střechou čeká velká práce roztřídění a vědeckého seřazení nashromážděného materiálu, jež bude vyžadovati nejen práce z ochoty, nýbrž celou sílu musejního úředníka. Proto byl přijat návrh výboru o utvoření úřadu musejního kustoda.

@---------------

Městské museum v Opavě mělo koncem roku 1907 inventárních čísel 4710, z nichž bylo 361 nového příiostu. Návštěva musea byla 818 osob.

26. července byla zahájena v Perninku u Jáchymova prvá výstava krajek a výšivek rudohorských.

@---------------

Ve výroční zprávě Moskevského veřejného a Rumjancovského musea za r. 1907 (Moskva 1908) čteme též zprávu o činnosti Daškovského etnografického musea i oddílu pro cizí národopis při tomto museu. Opakují se tu stálé stesky na nedostatečné prostředky, které nedovolují ani žádoucí sestavení systematického katalogu pro nedostatek personálu ani náležité doplnění sbírek, zvláště opatření pomůcek literárních. Proto nebylo možno na př. ani náležitě opraviti figuríny přes 40 let již staré a i nové figuríny možno bylo dělati pouze z domácích prostředků. Není peněz ani na opatřování, ani na opravování sbírek. Ani na podpory soukromé není nadějí. Sbírky se ovšem dosti hojně navštěvují, zvláště o svátcích a vůbec, kdy vstup jest bezplatný. Ale při těsných místnostech zastavenýxh skříněmi nelze mysliti na nějaký výklad, jak zpráva připomíná. Ostatně se při takových všeobecných návštěvách nikdež výklad nepodává. Pouze ve dny, kdy jest vstupné, dopouštějí se výpravy hlavně školní a těm také se opatřuje výklad. Při všech těch nemalých obtížích byla přece provedena reorganisace sbírek, jak ji ředitel Musea N. J. Jančuk již před 10 lety promyslil, uspořádáno nové, opravené a doplněné vydání „Průvodce po národopisném museu", neboť poslední jeho vydání z r. 1905 nákladem 3600 ex. se vyprodalo. Průvodce tento sestává ze dvou částí: I. oddíl cizího národopisu, II. Daškovské museum národopisné (Rusko a slovanské země). Každému oddílu předeslán historický náčrtek jeho, přidány podobizny mužů zasloužilých o ně. Darem přibylo ok. 280 předmětů mimo knihy. Zakoupily se za celý rok pouze 4 předměty (jeden kroj) za 35 rublů.


Předchozí   Následující