str. 49
Měl bych nyní podati nejvýš pozoruhodné ukázky výrazových prostředků čili dramatického spádu nápěvů lidových, respektované už skladateli novodobými, na př. Vítězslavem Novákem, jenž jen se stanoviska moderního a na podkladě jen nejpřirozenějšího zpěvu lidového objasnili může třebas tajemný začátek 5. dílu své „Slovácké suity", nadepsaného „V noci":

měl bych osvětliti obrázky podobných útvarů nápěvných, jakým jest na př. variační útvar nápěvu již uvedeného:

jenž překrásně ozvěnou nesl se horskými stráněmi, zdobenými zlatem paprsků dohasínajících ... a který proudem linul se ze slavičího hrdla kopani-čárky svižné: jak nejvzácnější kolorit zvukový, i Rebikova originálního připomínající — mohl bych konečně ukázky ty odlišiti od frappantních dokladů, analogických na př. s fanatickým ballastem:*)

jenž nezamlouval by se (?) snad ani p. děkanovi J. — než: učinil jsem podobně už na místě jiném. Mimo to patrný úmysl můj byl jiný: přispěti к důležitému srovnávání našich lidových písní pokud týká se nápěvů jejich kmen-nvc.h. Tnža Černík.
LITERATURA.
Prof. Dr Otokar S r d í n k o: Plodnost a úmrtnost v Rakousku.
(S 3 diagramy a 3 mapkami.) Zvláštní otisk z Časopisu lékařův českých roč. 1908.
Autor uvedené rozpravy věnuje pozornost přirozené měně obyvatelstva v Rakousku v 1. 1894—1903 a dospívá к závěru, že země slovanské vyznačují se mnohem vyšší plodností než země německé, a že, ačkoli úmrtnost v zemích slovanských jest o něco vyšší než v německých, jsou přece přírůstky obyva-
*) Zaveden prý na jisté škole na Slovácku!
|