Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 8

Dotčené č. 29 z HS. (= J. 27), ,,Měla sem holubka pěkného, sivého", ot. v BJan. jako č. 597 b). Melodií této písně, jak řečeno, zpívá se píseň v HS. a j. tu připsaná:



Hřebičku, hřebičku0), ze') všech nejvonnější,

komu tě odejdu, moja6) nejmilejší?

BJan. pod č. 341 má odjinud (z Kuželového) textovou variantu této písně, ale s jinou melodií; odkazuje na S2. 228 a BNP. 106, písně v HS. však ani zmínečkou se netýká a neuvádí dvou dalších variant textových, К. I. 75 ( = К. I. 147) а К. I. 3. Dle téže melodie jako obě písně zapsané v HS. pod č. 29 zpívala se však i píseň HS. č. 73:

1. Není na dalece

takého slavíčka,

jako vychovala

matička synáčka.

2. Vychovala ho")

v ldeci javorové,

slíbila ho dati

dceři susedove').

3.8) Již se mně to stalo,

co se mně mělo stat,

vzali mně synáčka,

co se mi měl dostat.

Ani této písně BJan. neotiskuje; к její sloze 1. a 2. textové varianty json SI. sp. II. 51 a S2. 294 (2 písně, z Něčic a ze Zbrašova u Hranic), к sloze 3. ŠP. II. 72, К. I. 114, 220.

Patrně melodie, na kterou tři písně byly zpívány, byla v Hutisku a Solanci oblíbena — z BJan. nezví odborník o tom.

Také ostatních 7 písní z HS. neotištěných BJan. jsou hudební a textové varianty písní známých a badateli obezřelému a prošlému tvrdou kázní všestranné odborné výchovy otisk jich jistě by byl vhod.

Ale Bartoš neuvědomil si toho, ani váhy nejstaršího svědka tvůrčí a reprodukční činnosti lidové na poli písně. Nepovážil, že obraz bohatého fondu písňového ve dvou dědinách (sám sebou cenný, uvážíme-li, že sbírka provedena na kvap, bez náležitého poučení a bez jakéhokoli vzpružení hor-


1) BJan. Volně, rkp. Mäßig. Takt oba rkp. i BJan. mají v celé písni 3;4. V taktu 2. a 6. oba rkp. (psané písaři neznalými theorie hudební) mají c1 osminové a osminovou pausu; trvám, že naznačují tak oddech po notě čtvrťové („Měla sem holubka pěknelio, | sivého"; dle toho pak iv taktu 6.).
2) HS.: wonawych hřebičku, J.: woňawych hřebičkau.
3) J.: hřebičkau (!), dvakrát; dále: odejdau atd. (zvratnou analogií pisárskou) .
4) Rkp.: z. 5) J.: moje.
6) Verš o slabiku kratší; varianta S2. 294: Vychovala tě ho. 7) Dle J.; HS. sousedově. 8) Vlastně část písně jiné.

Předchozí   Následující