Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 72

Šímovo velmi cenné. Sestává ze XXX tabul barevných a ig vyobrazena v textu.

Vzory kresleny jsou plasticky a tím vystupují ornamenty zřetelněji: nežli v samém vyšívání, kdež nepravidelnost vzorů, ač nejvýše vábná a teplá, jest. částečně závadou ku pozorování souvislosti všelikých spojitostí a liniC ornamentálních. První čtyři tabule ukazují vzory přímočárné (geometrické), které se vyšívají odpočítáním nití osnovy plátna a jsou vyňaty z rukávů moravsko-slovenských.

Většinou jsou tyto výšivky kolem pestrého vzoru vyplněny zvláštním. stehem v podobě uzlíčků žlutým hedvábím a dělají dojem, jako by byly zlaté a vskutku v emailu a zlatě by se zajisté velmi krásně daly upotřebitL jakož i pro mosaik a vykládání ve dřevě.

Další tabule až do čís. IX ukazují jednotlivé květinové motivy, vybrané ze vzorů rostlinných oblých, které ženy naše bez předlohy na plátno-kreslily čili psaly.

Další tabule předvádějí nám celou řadu krásných vzorů s obojků moravských z Lanžhotu a Kyjova, barevné konce šatek na hlavu z Pováží uhersko-slovenského, lemovky z rukávců od Trnavy, vzory a cípy z českých plen od Jaroměře, pak límce z rukávců, cípy šátků a skvostné pruhy úvodnic hanáckých a úvodnice valašské, vzory obojků lanžhotských a skvostná šatka na růžky z Lanžhota s bohatým květem a letopočtem 1822. Rozkošné-jsou pestré výšivky zástěr kyjovských s rohovým kvítkem na pomalování a vlastním vzorem květinovým.

Ačkoliv rostlinné motivy ve všech těchto uvedených vzorech až na. nepatrné odchýlky jsou totožné jako: jablíčka, chrpa, růže, hrozen, zvoneček a pod., přec dle seřadění jejich, přidáním různých lístečků, které к doplnění vzorů slouží, dodávají výšivkám svým tvarem a seřaděním v jednotlivých okrscích zvláštní charakteristický ráz. Však příbuznost kmenová všude a ve všem jest patrna.

V krásných kresbách paně Šímových přesvědčujeme se, že vzory naše-, vypěstoval si lid sám bez cizího vzoru a pomoci. Jsouť ve vyšívání lidovénr jen kvítka a lístky z luhů našich vybrané, však jak prostě a krásně dovedla, je žena venkovská sornamentovati a v ladné vzory složití!

Před lety vypravovala mi stařenka hanácká, že za jejího mládí, když šlaše svými družkami do lesa neb na louku na trávu a líbil se jim některý kvítek neb lístek, přinesly si ho domů, dlaněmi ho stlačily a jeho podobu pak do-svých vzorů pro vyšívání upravily. Nemajíce pak olůvek, *) originálním způsobem pro psaní svých vzorků upravily si uhlíčky následovně: Nařezaly si z lipového dřeva tyčinky, které nacpaly do dutého držátka hliněné trojnožky,. otvor ucpaly blátem a nádobu postavily na nějaký čas na ohniště. Když tyčinky pak v držátku zuhelnatěly, pěkně do špičky obroušené sloužily výborně ku kreslení.

Dílo p. Šímy doporučeno jest с. k. ministerstvem kultu a vyučováni jako pomůcka vyučování pro všecky školy průmyslové, též pro knihovny škol středních, měšťanských a ústavů učitelských. Doufám, že se brzy dočkáme dalšího vydání díla toho, což zplna srdce si všickni zajisté přejeme-

    Vl. Havelková.

*) Dříve se psávalo též zašpičatělým olovem upraveným jako tužtička*

Předchozí   Následující