str. 82
Značná část jižních Čech jest majetek „knížecí" (schwarzenberský) a ohlasy toho nalézáme i v písních. Tak na př. slyšíme v jedné písni (č. 438):
My jsme pacholci knížecí, knížecí,
my máme kalhoty zvířecí, zvířecí atd.
|
Zachoval se též popěvek o dědu knížete J. Ad. ze Schwarzenberku, jak se vrátil z honu a po krátké nemoci zemřel (č. 432).––
Rozumí se, že také v tomto svazku najdeme písně o myslivcích a hajných; jsou vesměs satiricky zahroceny a Sympathie zpěvákovy jsou ovšem na straně obyvatelstva. Lesníkům se vytýká v písních zejména úplatnost. (Č. 443—447.)
Ze „stavovských" písní upozorňuji ještě na písně formanské, celkem stejné jako ve svazcích předešlých. (Č. 425—7.)
A tak bychom při podrobném studiu nalezli ještě mnoho zajímavých rysů; upozorňuji na př. (č. 337) na zmínku o nástrojích, které podle poznámky vydavatelovy „tvořily základ jihočeské starodávné muziky". (Kla-dynet, housle, basa^a cymbál.)
Tu a tam kmitne se v textu zajímavá podrobnost o zpěvácích; na př.
Píseň:
@SEZ@
„Bělohrádek, (Bělohrad,)
to turecké pomezí; atd. (č. 234)
@
zpívá ve vesnici Mnichu již čtvrté koleno Viturků. — Bohužel se tyto drobnosti vyskytují velmi spoře a zcela nesoustavně. —
Mimo několik písní školních nalezl jsem také píseň Rubšovu. Z obsáhlé skladby „Při měsíčku" (Kober, Sebrané Spisy F. J. R., sv. II., str. 11 n.) vzata část jedné strofy a jest zajímavo sledovati změny.
Holas III. č. 22.
Sil jsem já si konvanlinku,
síti ji víc nebudu,
měl jsem dívenku milenku,
míti ji víc nebudu: *)
když jsem dívku milovat učil,
což jsem se jí, sebe namučil,
ale jak jak jak, jen tak tak tak,
ale jak jak jak, jen tak tak tak;
ach což jsem se jí sebe namučil.
Rubeš, sv. II. str. 15.
Když jsem já svou milou
Milovati učil,
Ach, co jsem se já jí
I sebe namučil!
Častokrát mě přitom
Velmi rozzlobila,
Nechtěla se učit,
Přede se naučila.
|
Začátek textu Holasova je napodobením známé písně lidové a 4 přejaté verše jsou opakováním rozvedeny.
Tato skladba Rubšova objevuje se i jinde ve sbírkách písní lidových.**) Dr. K. V. Adámek zapsal ji v okresu hlineckém s taneční melodií (mazurka). ČL 1897 str. 545. I tam jsou zajímavé změny. Rubšova báseň obsahuje 152 verše (19 strof osmiveršových); text Adámkův 32 verše (8 strof čtyř-veršových). Všechny zbytečné reflexe vynechány a strofy 's dějem sestaveny v celek. Nemohu tuto podávati podrobného rozboru, ježto by bylo nutno otisknouti oba texty; к zlidovělým skladbám umělým vrátím se jindy.
A resumé úvahy? Kniha velmi cenná jako materiál, velmi slabá jako vydání vědecké. Jiří Horák.
*) V textu zřejmě tisková chyba: nebudu. **) O její oblibě svědčí mimo jiné i to, že byla pojata do sbírky České Zpěvy. Jičín 1856.
|