str. 103
spolehlivou basi a vyhne se chybnému generalisování, které snad nikde není tak osudné jako ve studiích tohoto druhu. Přesná statistická data jsou hlavní oporou prací li dovedných. (ČPL., 94.)
Se svého stanoviska literárně-historického nemohl Hostinský souhlasiti s těmi, kdož posuzují lidovou píseň jedině podle aesthetické hodnoty. Jemu byla píseň dokumentem literárním, hudebním a v neposlední řadě kulturně-historickým, důlež tým příspěvkem pro psychologa. Proto hájil vždy. názor, že také písně kra íářské, skladby lidových básníků a zlidovělé písně umělé patří v oblast vědeckého zkoumání, neboť obsahují mnohdy rysy právě tak zajímavé a charakteristické jako erotická lyrika nebo ballady starého typu.
Tyto zásady, které jsem — ovšem jen v hlavních rysech — stručně vylíčil, ukazují tuším jasně cíl, к němuž Hostinský svými pracemi směřoval a jehož plnou měrou dosáhl: vybudovati pro studium české písně lidové spolehlivé základy vědecké. —
Svou podivuhodnou vědeckou všestrannost, synthetický talent a bohaté zkušenosti nabyté dlouholetou prací byl by Hostinský znamenitě uplatnil jako vydavatel sbírky písní lidových, kterou by byl mohl upraviti podle svých'zásad. Nedošlo k tomu.
Dvakrát naskytla se mu příležitost, ale zlá sudba překazila dokončení díla. Po Národopisné výstavě bylo ustanoveno vydati sebraný materiál písňový v rozsáhlé sbírce a Hostinský ujal se horlivě prací přípravných — požár v tiskárně zmařil provedení. *
O deset let později byl postaven v čelo velikého podniku ministerstva vyučování. *)
Tehdy se zdálo, že toto monumentální dílo bude zároveň dovršením jeho vědecké práce v oboru písně lidové. Tam, v poznámkách к onomu velikému sborníku mohl uplatniti svá jemná pozorování, výsledky svých bystrých rozborů a svérázné myšlenky organisační — slovem celou svou podivuhodnou znalost předmětu — zemřel uprostřed prací přípravných.
Jiří Horák.
@---------------
Dal-li Hostinský theorii lidové písně české základy po stránce všeobecné i textové, platí to měrou ještě daleko větší o stránce hudební; ba možno říci, že tento universální duch, jenž se svými spisy a přednáškami s tak neúnavnou zálibou vracel к problémům nejintimnější své lásky —hudby, osvědčil i v národopisných svých studiích význačný tento rys. Hostinský podal vlastně úplnou vědeckou theorii lidové písně české po stránce hudební. Zbývá nám vyvíjeti jen její důsledky a pro-pracovati její konkrétní detaily; ale i této práce, nikterak ovšem rozsahem malé, podal nám Hostinský dva klassické vzory.