str. 123
Plutarch1) užívá slova σκελετόν. Tyto ponuré ozdoby stolu byly dva lokte vysoké, ale žádný text ani památka nás nepoučuje, že byly údy těchto sošek článkovány, naopak, obrazy ze sbírky starožitností egyptských u Wilkinsona2) nejeví ani nejmenších známek pohyblivosti. Figurky egyptské v museu britském a v Louvrů, které mají článkované předloktí, a jiné bezhlavé, které na místě krku mají jakýsi čep pro pohyblivou hlavu, vysvětlují se nikoli jako mumie soustolujicí, nýbrž jako hračky egyptských dětí, jež si hrály též :s podobou zkřiveného dělníka zvedajícího předmět nebo hnětoucího těsto, jak ukazují památky nalezené vždy jen ve hrobech dětí a chované v Leyde. Avšak možno souditi, že byly podobné a dokonaleji pracované figurky též к zábavě dospělých, jak svědčí dřevěná soška představující nahou ženu, jejíž nohy se hýbaly, a jiná krásná loutka ze slonové kosti též ženského pohlaví, která byla nalezena v hrobce v Gourně a kterou koupil Charles Lenormant3).
V Řecku byla neurospastie zdokonalená mechanikou a geometrií též zábavou aristokratů4). Skoro všechna musea mají exempláře loutek řeckých, z nichž největší měří 18 cm. a z nichž některé byly vykresleny od Biscariho, Aschika, Mureta a Vattiera de Bourville6). Dédalovy figurky, к nimž Sokrates6) přirovnává těkavou filosofu, musily býti připevněny poutem, by se samy nepohybovaly. Xenofon7) líčí loutkáře, jenž na radu Sokratovu ustoupil tanečníkům. Do loutek zamilovali se Athéňané zvláště v době úpadku chor--agie, tak že archontové povolovali loutkové hry v divadle Bakchově8). Pověstný byl loutkář Potheinos, který hrál s úspěchem dramata Euripidova ve čtyrcípé kostře divadla pokryté záclonou (πῆγμα τετράγωνον), kterýžto system byl přijat loutkáři kočujícími9).
U Římanů jsou též časté, ale méně vřelé narážky na loutky, jež zase nalezeny byly nejvíce ve hrobech (zvláště ve hrobě dcery Stilichovy a ženy Honoriovy objeveném 1547) a jež uveřejnil Boldetti10) a Caylus11), z nichž opět některé reprodukoval Rehm zároveň s loutkami řeckými12). Marcus Aurelius má dosti zmínek o loutkách; při úvaze o smrti krásně praví, že smrt činí konec otřesům vášní a smutnému postavení loutky, kteroužto činí z člověka poblouzení myšlenky a tyranie těla13). Petronius14) uvádí, že ke konci hostiny přinesl otrok na stůl stříbrnou loutku tak dobře pracovanou, že se mohla pohybovati jako němý herec. — Ale přece nemáme přímých dokladů, že loutková představení byla v Římě veřejná, jako bylo u Řeků. "Vždy však nutno činiti ještě rozdíl mezi loutkami určenými pro divadlo a mezi pohyblivými hračkami dětí, neboť hračky nemají ve hlavě trojhranu,
1) Plutarch, Sympos. septem sapient., Oper. t. II., p. 248., B. 2)Wilkinson: Manners and Customs of the ancient Egiptians,. London 1837, t. IL, р. 410, 427.
3) Magnin, str. 19.
4) Origine du theätre moderně, introd., p. 148. 5) Magnin, str. 22. a další.
6) Plat., Euthyphr., p. 8 et u, edit. Francofurt. 7) Xenof., Sympos., cap. IV., § 55. 8) Athen., hb. L, cap. XVI., p. 19, E.
9) Eustath., Comment. 'in Iliad., IV. v. 122, t. L, p. 457; éd. rom. 10) Böldetti,' Osservazioni sopra i cimiteri di sancti martiri ed antichi cri-stianijdi Roma lib-. IL, cap. XIV.
11) Caylus, Recueil d'Antiquités, t. IV., p. 261 et t. VI., p. 90. 12) Rehm: Das Buch der Marionetten, 1905. 13 Marc. De se ipso, hb. VII. § 28. 14) Petrom, Satyric, cap. XXXIV.
|
|