Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 190

vehký. Kdežto západoevropské krajkářky mají vždycky kresbu na svých poduškách,, a hojnost špendlíků к udržení jednotlivých křížení, aby se tvar nepoškodil, naše pletařky i v době, kdy špendlíky si mohou levně opatřiti, potřebují jenom několik jich к přidržení krajů, pracujíce podle prvopočátečních tradic bez kresby; ano i některé páskové krajky, které bez kresby vůbec nelze prováděti, slov. pletařky hotoví bez papírku nakresleného. Naše české krajkářky, které pracují západoevropské krajky druhu flanderského (tylové), rovněž nepotřebují kresby, mají toliko vypíchaný vzor a na něm jim lze sta a sta různých vzorů uplésti. Krajky tyto hotoví se rovněž z paměti. I na Rusi mají staré krajky pracované v ideích slov. pletařek, jež nazývají „bez skolkov" (bez podvinku, bez kresby), a „číslenoje". Obojí druh hotoví se zcela tak, jako popisováno: bez kresby, bez špendlíků.

Ačkoliv by se zdálo, že tyto výrobky, pracované tak jednoduchým způsobem, nemají technických obtíží, přece takový úsudek byl by předčasný. Naše výrobky, třeba nevynikají obdivuhodným ornamentem a jemností pavučinnou, jsou přece tak dokonale a uměle provedené, že mnohá zručná krajkářka nevěděla by si rady s mnohou krajkou. Charakter slovanských krajek jest, pokud se týká vzhledu, prostý a jednoduchý, leč pokud se týká provedení, jest nanejvýš dokonalý a pracný. Dokonalé ovládání techniky kotvící v znalosti původního pletení umožnilo slovanským pletařkám, že dovedly bez obtíží i ony mnohopárové krajky, jež na západě evropském bez kresby a špendlíků nejsou myslitelný, pracovati podle svých tradic. Konservativní duch slovanský a rodové tradice byly silnou vzpruhou к svéráznému pletení a uměleckému cítění; západoevropské krajky a spůsob jich provedení odňal novějším krajkářkám nejen schopnost, ale i tu obzvláštní dovednost, kterou vyžadují třeba prostinké a jednoduché, ale nejvýš dokonalé, v technice obtížné starodávné čipky a mřežky.

Slovanským pletařkám nebyl však spůsob práce západovropské nijak obtížný. Pietly krajky typu valencienneského tak jednoduchým způsobem jako ony starodávné výrobky; bez kresby a bez špendlíků.

Majíce na zřeteli vývoj techniky, přicházíme к oněm čipkám a mřížkám, jež se dosud v hontské stol., na Uh. Slovensku, pracují. Jsou to skvostné typy Hdového umění, které vynikají rázovitými motivky. Na nich spatřujeme směr nesoucí se к uměleckému podání а к důmyslnému řešení různých křížení. I cípky jsou pleteny se zřejmou snahou po dokonalém a ladném zakončení krajky. Další postup přivodil krajky dirkové. v nichž rozmanité motivky jsou hotoveny bud plátěné neb síťkové s obtahovačkou neb bez ní. Půda tu je jednoduchá neb složitá. К těmto možno zařaditi bruselské a valencienneské krajky. Tyto se hlavně hotovily v Čechách, částečně na Moravě a ve Slezsku. Důsledkem úpadku bruselských a valenciennských krajek jsou krajky zvané flanderské. U nás jsou známy pod jménem „vláčky". I tyto krajky, poslední typ ve vývoji západoevropských vjh-obků, к úpadku se blíží. Viděti to v orna-' mentu a provedení.

Kromě krajek mnohopárových máme ještě jiný druh krajkových výrobků, jenž se nazývá dle spůsobu práce „páskový". Mezi těmito druhy mnoho-párovými a páskovými, nalézáme krajky „přechodní". Jsou to zajímavé a charakteristické výrobky.

V minulém stol. na Nitransku objevila se velmi pozoruhodná krajka, která povstala sloučením flanderského (vláčkového) spůsobu se slovanskými čipkami. Nádheru její tvoří nejen lépe provedená, ale i barevná a zlatá vlákna. Tento druh krajek stal se rázovitým výrobkem v Nitranské stolici a svéráz-


Předchozí   Následující