str. 191
nou ozdobou kroje lidového. Tento typ krajkový způsobila krajkářka z Čech, která nalezla druhý domov na Slovensku, kde se pletly skvostné čipky a mrežky barevnými vlákny propletené.
V novější době víc a více počíná ruč. práce mizeti z rodin a pletení po-duškové se zanedbávati. Úpadek jeví se následkem toho v ornamentu i provedení. Mizením kroje, ztratily jsme v ohledu uměleckém a kulturním velice mnoho. Obchod nebyl dosud s to povznést krajku к umělecké výši, jelikož po pravidlu stlačuje cenu práce. Naše lhostejnost pro národní práce neblaze působí na pletařky, které nevidouce porozumění pro své výrobky, odhodlávaj! se pracovati krajky lehčího druhu, a starodávné pomíjejí, čímž pomalu zaniká obdivuhodná umělost v našem lidu.
Rovněž strojová výroba stlačuje ruč. práce; těmito výrobky bezcennými zaplavují se obchody, jež opět šíří je na úkor umění a vkusu krajky, jež nikdy nemohou čeliti, pokud se týká dokonalosti a umělecké ceny, krajkám ručně pracovaným. Následkem toho poklesává vkus i umělecký cit v národě, jemuž je lhostejno, co kupuje. Ale nemělo by tak býti. Krajka zasluhuje větší pozornosti, vždyť je naší chloubou a naší hrdostí. R. Bíbová
II.
Národopisné museum českoslovanské, snažíc se zužitkovati své bohaté sbírky na prospěch lidového průmyslu, pořádá za součinnosti družstva „Zádruhy" výstavku krajek, která jest rozvržena ve dvě části. Prvá obsahuje dějiny vývoje lidové krajky česko-slovanské (nástěnné rámy) a druhá předvádí pravdivý obraz našeho nynějšího krajkářství (ostatní vitríny).
Při tomto rozvrhu a z bližších označení jednotlivých skupin, může si utvořiti návštěvník jasný obraz toho, co bylo a co jest.
Dá se sice již předem očekávati, že srovnání toto nevyzní ve prospěch nynějšího krajkářství, však účelem výstavy není, srovnávati pouze zašlou dobu s přítomností. Přáli bychom si především, by obecenstvo, není-li spokojeno s výsledky nynější produkce krajkářské, zamyslilo se nad ní a pátralo po příčině rozdílu.
Nynější krajka nemůže býti tím, čím byla stará krajka lidová, jejíž vznik, vývoj i zánik za zcela jiných podmínek se utvářel. Nová krajka jest výrobkem pro odbyt a trh a o rázu i jakosti její rozhoduje poptávka. Jsou proto existenční podmínky její zcela různé. Vývoj její závisí na zájmu obecenstva a nemůže vykazovati úspěchů, jakých bychom si zvláště po stránce technické a umělecké přáli, pokud nezmnoží se poptávka po dobré krajce.
Hlavním škůdcem krajky jest dnes stroj. Stroj napodobí všechny známé krajkářské techniky. Jemné krajky bruselské, valencienneské, irskou práci, síťování, šitou krajku všech možných způsobů a v poslední době zvlášť rafinovaně imituje i krajky na podušce pletené (paličkované). Není ruční práce, která by před tímto zprofanováním byla chráněna.
Význam ručního díla v našem kulturním životě jest snad dostatečně znám, aby musil být zde připomínán. Ochrana ruční práce proti imitaci jest proto nutná i konáme jen svou povinnost, když odmítáním krajky strojové zdůrazňujeme vnitřní hodnotu krajky pravé. Tím vykonáme к záchraně její zajisté mnoho. К dalšímu zdokonalení výrobků ručních přispějeme, budeme-li přísně přihlížeti při nákupu krajky к dobrému provedení. Potlačíme tím nedbalost v práci, která následkem strojové soutěže se zmáhá,
|