Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 194

Vzorná akuratessa, až úzkostlivé, vzorné provedení technické ve vyšívaní našem ustupuje na jihu více ležérnímu provedení technickému, kterou jemné látky vyžadují a zračí se v nich též vznětlivá a ohnivější povaha lidu na jihu.

V ornamentech juhoslovanských jest zřejmá příbuznost s našimi vzory českoslovanskými. Stilisovaná chrpa neb karafiátek, růže, hrozen, stromeček, jablíčko a srdéčko doprovázejí malé po d ob к у ptačí (kohouti) a pávi, zhusta i jeleni neb koníci s jezdci. Mnohdy jsou na šátečku neb šerpě vyplněné rohy řadou malých kohoutků buď vyšitých1' neb také tkaných.

Zvláštnost ve vzorech srbských, kterou u nás nemáme, jest ornament: lodička, která pestře vyšita, zdobena větévkou květů, ozdobnou budkou neb baldachýnem a stožárkem. Ornamentovaná tato lodička jest buď samostatně neb menší v běžící řadě za sebou nebo též několik řad nad sebou vyšitá.

Také svastika troj- i čtyřramenná zhusta se v srbském vyšívání objevuje, kdežto v našem vyšívání jest velice vzácná.

Naivnost motivů, jejich charakter, stilisace, různé technické provedení, způsob vyplňování ploch ornamentů, obruby a konečně umísťování vyšívání jest u Slovanek tak rázovité, že hned poznáváme, je-li ten či onen kus slovanský.

Paní Bernardzikovská po leta studuje lid jihoslovanský a požívá důvěry žen z lidu, pomocí jejichž nalezla mnohé intimní zajímavosti v ornamentech, zejména různé značky, které mají symbolický význam a vyšívají se, aby přinesly tomu, kdo vyšívání nosí, buď štěstí neb spokojenost nebo zase jiné neštěstí a zhoubu, také byly poslíčkové lásky, touhy nebo výrazem bolu a výčitek. Mnohé tyto značky jsou prastaré, které pocházejí z dob dávno minulých.

Jest málo vyšívaček, které otrocky vzor jiné vyšívačky provedou, každá samostatně svůj vzor si tvoří dle svého cítění a zakládá si na tom, aby měla na sobě vyšívání co nejpěknější. Většina žen po celý život nepřišla dále než do některé blízké větší osady a přec zachovává, -ve svých vzorech-téhož ducha, týž zákon stilisace jako v nejdálnějších krajinách srbských.

Mezi vzácnosti historické patří krásné výšivky srbské z pozůstalosti kn. Michala a pak převzácné výšivky chrámové, které na výstavu osobně přivezl igumen kláštera Ravanického. Předně jest to pokrývka cara Lazara, který padl na Kosově poli a pochází z roku 1389. Pokrývka jest z hedvábí karmínové barvy, stříbrem vyšitý kolem kraje rostlinný vzor byzantský. Uvnitř vyšita jest starocírkevní cyrillská modlitba, v níž světec a mučeník srbský, car Lazar se žádá o přímluvu u Boha za své nešťastné dítky srbské. Vyšívání pochází z rukou ženy Uglješiny, snachy Lazarovy, a provedeno jest stehem podobným naším řetazkům housenkovým. Další, rovněž velmi zajímavá pokrývka, byzantskými vzory vyšitá zlatem, chová se v Ravanici již přes 200 let; jsou na ní vyšita symbolická zvířata svatých, apoštolů a andělé se čtyřmi páry křídel, jaké malované nacházíme v tak zv. pohanské kaple ve Znojmě na Moravě.

Různé starožitné práce, zejména ponožky pletené, háčkování, perlové práce, různé milounké okrasné ozdůbky, svazečky třásní, třepení atd. dávají materiál jak studijní tak jsou ipohnutkou к upotřebení jich na různé.moderní práce umělecké. Cizí orientalský' ráz vyšívaných ozdob usadil se částečně na nádherných, hedvábných a aksamitových šatech a kabátcích zlatem neb hedvábnými šňůrami pošitých, za to staré hrubé z ovčí vlny tkané kabanice starosrbské pokryty jsou starožitnými vzory z různýxh květů, koleček pávích per sestavenými, podobnými indickým vzorům, které hrubá tkanina sama si vyžaduje, a v lidu z dob dávných tradičně se udržely.    Vlasta Havelková.

O této výstavě podal Dr. S. Trojanovié, který o její uspořádání si získal velkých zásluh, obšírnou a důkladnou zprávu v bělehradském časopise „Српеки кньижевни гласник", též ve zvi. ot. pod nadpisem ,,Српска жена у Прагу 1910

ГОДИНе" (str. 14)

*

Drobné zprávy národopisné.

Simáčkův „Čtyřlístek" přinesl zajímavý článek o mezinárodním, obrazovém písmě tuláků, jimiž sdělují primitivními znameními na zdi, dveřích zprávy svým následovníkům zjm. o tom, kde dávají almužnu a jakého druhu, je-H na blízku četník a pod. Tak na př. před nedávnem byly v Praze jednotlivé dveře označovány různými kolečky, čárkami a křížky tak hojně, že si toho povšimla


Předchozí   Následující