str. 199
ze dřeva a vybíjené, památek zvykoslovných a pod.), buď navázáním styků ke stejnému účelu. Národopisné Museum Českoslovanské, které již od let pamatuje na své slovanské sbírky, jež čítají nyní nad iooo čísel inventárních, doufá, že bude moci svoji slovanskou kolekci instalovati v dobé blízké. Proto prosí, aby přátelé slovanské vzájemnosti neotáleli přispěti a dle možnosti své přičinili к doplnění slovanské sbírky národopisné v P r a z e. Těm, kdo dosud již pamatovali na slovanské oddělení našeho národopisného Musea, vyslovuje spolu rada musejní svůj opravdový dík. (Zprávy přijímá a informace ve věci té podá kancelář Národopisného Musea, Smíchov, č. p. 98.)
Za radu Společnosti Národopisného Musea Českoslovanského: Dr. Josef Gruber, univ. prof. a předseda, Dr. Václav. Tille, univ. professor a jednatel.
@-----------
Toto vyzvání došlo významného ohlasu u p. prof. N. Sumcova, který promluvil v jednom charkovském listě — na poslaném redaLci otisku-není označeno jeho jméno — o vyzvání, aby napomáhal zříditi zvláštní oddíl pro „ukrajinský" národopis. Vykládá jeho důležitost, vyzývá, aby musea v Charkově, Jekaterinoslavi, Černigově a v Kijevě zřízená věnovala k tomu účelu dublety některých předmětů aneb aspoň snímky, modely, své zprávy, aby podobně učinily též jednotlivé soukromé osoby a vyslovuje svou zvláštní ochotu věnovati našemu museu část svých sbírek, zvláště své sbírky ukrajinských ornamentů.
@-----------
„Průmyslové Museum císaře a krále Františka Josefa I. pro východní Čechy" v Chrudimi zaujímá vedle Musea království Českého a Českoslovanského r Musea národopisného důležité místo mezi sbírkami českého lidového umění. Účelem jeho jest zvelebiti český průmysl a uchová ti staré dobré tradiční vzory. Hledí pěstovati tradiční kontinuitu v živnostech, které kvetly ode dávna ve východních Čechách, zvláště v dřevařských řemeslech, v umělém bílém vyšívání a paličkování krajek. Podnětem Musea zřízena byla v Chrudimi zvláštní vyšívačská škola. Museum vydává též cenné a nákladné publikace, které zasluhují bližšího povšimnutí. Památkám uměleckého průmyslu věnovány jsou „Památky východočeské", jichž vydán byl dosud I. díl (o 50 listech) a dílu II. 4 sešity (o 40 listech; cena dílu I. jest К 14—, II. К 12—). Obrazce provázené textem... představují nej-různější vzory českého umění, četné památky kostelní, kalichy, monstrance, kazatelny atd., vesměs původu lidového, zachované buď v musejních sbírkách anebo v obvodu oblasti musea. — Publikace druhá „Lidový nábytek' východočeský" přináší v nádherných chromolitografických tabulkách formátu 38I55 cm. celou sbírku předmětů domácích, skříně, truhly, postele atd. z krajiny od Hlinská z majetku Musea východočeského, Zemského i Národopisného. Předměty zdobeny jsou vesměs lidovými malbami, které do detailů věrně jsou na obrazcích zachovány. Malby, jež prostému lidu měly nahrazovati nábytek vykládaný, provedeny jsou s takovou umelostí, že harmonií barev nezůstávají za intarsovanými. „Lidového nábytku východočeského" vydány byly již 2 sešity. Publikace tato dojde zajisté vřelého uvítání u milovníku českého lidového umění i v etnografických kruzích zahraničních. Ota Dubský.
@-----------
Zádruha, družstvo к povznesení lidového průmyslu v Praze prodalo v r. 1909 celkem za 72.589-83 kor. výrobku lidových pracovníků, tedy o 7.909-09 kor. více než roku minulého. Největší odbyt měly krajky (28.515-37 kor.) a výšivky (23.102-96 kor.). Zádruha je při tom dne:, v přímém styku s 82 pracovnicemi; mimo to obstarává jí dodávky 56 faktorů. Z předmětů nově uváděných na trh zaznamenává zpráva: Letní halenky, výzdobou i střihem přizpůsobené-krojovým rxtkáv.cům krakovanským a dětské šatičky upravené dle kroje detvanského, dále jemné vyšívání na tylu z okolí Trnavy, jež se dává nově pracovati v uvedeném kraji v původních vzorech к moderní potřebě na dámské úbory, čímž chráněna je krásná práce ta od zániku. U krajek stěžuje si Zádruha: Staré vzory, pro které naše obecenstvo dosud nejeví dostatečného zájmu, interesuj! skoro výlučně cizince. Jedině slovenská čipka, v původnosti vzoru a techniky dosud neporušená, dobyla si pro svou neobyčejnou trvanlivost a pěkný vzhled zaslouženého ocenění. Zádruha účastnila se 2 výstavek pražských, 6 venkovských a jedné cizí (Lyceum Clubu v Berlíně, kde docílila odbytu za 2450 kor. Družstvo má 156 členů se 414 podíly. Reservní fond je 9009-22 kor. Čistý zisk byl 3281-19 kor. při závodním kapitálu 20.700 kor.
|
|