str. 203
z nich snad nikdo a málo jen z nich mluví s Rusy jakousi směsí ruštiny a češtiny. Spíše než by se učili rusky, učí Rusy česky. V Novorossijsku je dosti obchodů, kde se dohovoří česky a i na trhu kupci másla, vajec a p. znají řadu slov českých. Osada Tekos byla vlastně z poloviny polská; dnes mládež původu polského mluví jen česky a starší více česky než polsky, tak že nyní osada ta uvádí se jako česká. Značný vliv na udržení národnosti a vývoj duševní i hmotný měly by české školy. Ve dvou osadách, v Glě-bovce a Anastasievce, jsou české školy7 vládou vydržované. Učitel Holý v Anastasievce má ročního platu 360 rublů, byt, palivo, světlo a posluhu. Také v ostatních vesnicích mohly by býti zřízeny školy, ale není schopných osob. Vládá žádá, aby učitelem byl inteligentní Čech, ruský' poddaný, jenž má ruské učitelské zkoušky. A tak v některých vesnicích jsou školy ruské, a v jiných jen jakési jazykové kursy, vedené obětavým katolickým farářem novorossijským, Slovákem. V těchto kursech, trvajících 4 měsíce, naučily se děti psáti a čisti po česku tolik, že nyní mohou předčítati starým- Domácí vzdělání ovšem není skoro žádné, první osadníci sotva dovedli se podepsati. Také se doposud o tyto české školy nikdo nestaral. Teprve nyní péčí uvedeného faráře počíná jakýsi duševní ruch; mimo připomenuté kursy pořádají se slavnosti vánočního stromku s českými deklamacemi a písněmi, jež jsou pro osadu velkým svátkem. Také založena česká knihovnička.
Náboženství jsou katolického; jen málo jich, vzhledem na výhody, přestoupilo na pravoslaví. Kostely jsou jen u dvou, ale bez far; v ostatních jen jednoduché zvoničky. Poněvadž často, zvláště v zimě, spojení s Novo-rossijskem je skoro nemožné, vykonávají si pobožnosti i pohřby sami- Poměr mezi muži a farářem je přátelský — mohli bychom říci kamarádský. Celkem
0 náboženství starají se málo.
Udržení českého vědomí přispívá značně, že sňatky uzavírají jen mezi sebou — působí zde ovšem i rozdíl'náboženství. Svatby jsou poměrně dosti brzo: u mužů ve 20—22 letech, u žen v 17—ic letech. Rodinný život je celkem spořádaný; počet dětí 2—7. Děti jsou rodiči velmi milovány.
1 mezi sebou jsou většinou svorní a pomáhají si. Tak ku příkladu zavedli jakousi vzájemnou podporu při placení daně z vína: kdo více vína sklidil než obyčejně, jjřispěje tomu, jehož líroda byla malá. I při volbách vystupují svorně.
Zaměstnáním jsou vesměs zemědělci. Pěstují všechny druhy obilí, kukuřici, mnoho vína; v některých vesnicích převládá sadařství. Také ovšem chov dobytka přináší jim užitek. Dříve hmotné poměry některých osad byly lepší než nyní. Pěstovali dosti tabáku, jenž je velmi výnosný; nyní půda je jím značně vyssáta а к racionálnímu vzdělávání půdy mrvením nedostává se. jim chuti i vzdělání. Pokud pěstovali tabák, zajížděli též na návštěvu do Čech. Značného výnosu mohlo by poskytnout! řádné pěstování a zužitkování révy. Zvláště v některých osadách bylo by možno vypěstovati víno první jakosti. Так hned v sousedství Glěbovky jsou obrovské státní vinice, z nichž se těží ročně 200.000 až 400.000 lahví stolového vína a 80.000 lahví šampaňského v ceně 3—5 rublů za láhev, a vyváženého zvláště do Ameriky. Ale tu objevují se stíny české povahy: nedbalost, pohodlnost a nepraktičnost. Révě věnuje se péče jen nejnutnější a víno, jež i tak je výborné jakosti, ponechává se ve. sklepích až do příští sklizně. Poněvadž mají značný' nedostatek místa a nádob, jsou nuceni buď kupcům, kteří dobře znají tyto poměry, prodati před novou sklizní za směšnou cenu — litr čistého ročního vína za 9—14 kopejek — anebo na rýchlo, aby měli místa, vypijí