str. 204
víno sami. Někteří pomýšlejí s touto možností předem a pijí celý rok. Před vinobraním bývá celá vesnice v růžové náladě. Teprve letošního roku mají v úmyslu stanovití si vzájemně nejmenší cenu litru.
Velkou škodu utrpěly též české vesnice posledním novým výměrem půd}'. Při osazení byla půda měřena jen zhruba. Z velikých, krásných listnatých lesů, jež každé osadě byly dány, část rozdělena jednotlivcům; v té mohl každý káceti buď na palivo buď na prodej. Dnes tyto lesy jsou skoro vesměs vykáceny, neboť bylo třeba peněz. Druhá část byla vesnici společná a v té smělo se káceti jen na stavbu. Tyto lesy se udržely v plné síle a kráse. Novým výměrem se ukázalo, že Čechové drželi více než měli, značná část jim byla odňata, a to vesměs z oněch zachovalých krásných lesů.
Celkem možno říci, že české kolonie jsou váženy —■ byly doby, kdy živily svými výrobky celý Novorossijsk. Někteří z Čechů jsou velmi bystré hlavy: na místních výstavách často objevuje se důmyslná práce, jako- sud na tři druhy vína a pod. Za stařešiny bývají voleni Čechové od Reků i Rusů.
Čechům zde usazeným vyčítají se některé chyby. Tak na prvním místě špatné hospodářství. Uvedl jsem výše některé příklady. Myslím však, že srovnávati tyto české vesnice s německými není správné. Znám obojí. Německé kolonie, mnohem četnější, těší se velikému blahobytu a zámožnosti. Mají kostely a tak výborné školy, že inteligence ruská posílá tam své děti; hospodářství jejich je pečlivé, možno říci moderní; jsou zatím nedostižným vzorem pro Rusy a daleko před českými vesnicemi. Ale uvažme: Němci přišli na Kavkaz s penězi a vzděláním, podporováni byli ve všem úředníky původu německého a německými konsulaty a dostali všechny možné výhody. Zakoupili si velmi úrodnou půdu, kde mimo jiné mají celé plantáže tabákové. Dík své zámožnosti a příkladné svornosti — je neuvěřitelno, kolik přátel a podpůrců mají v říši německé — dostává se jim neustále nových svěžích sil v učitelích a pastorech. Mimo tr těší se Němci netajené přízni ruské vlády; možno jmenovati jen značné výhody v osvobození od služby vojenské, jež Čechům jen je slíbena. — Naproti tomu první Čechové odcházeli na Kavkaz jako chuďasové, podruhové z chudobného kraje jihočeského a šli skoro bez haléře. Vzdělání literní skoro žádné, odborné, hospodářské pramalé. Dostali jako z milosti horskou půdu, odkud před tím ruský mužík utekl. Nová generace těžko se vpravovala do nezvyklých poměrů, mladší, jež nyní hospodaří, odešla z Čech v dětských letech, od rodičů mohla se naučiti jen málo a u souseda viděla hospodářství ještě horši. Sousední řecké vesnice, jako Borisovku, mohu bez nadsázky přirovnati к rozházeným vrabčím hnízdům z bláta a slámy. Snahu a inteligenci není možno upříti Čechům. Možno jen upozornili na cesty. Na české zemi jsou silnice velmi dobré, na řecké nebo ruské plny výmelů.
Spravedlivou výtkou je slabost charakteru. Čechové velmi často nedodrží slova a pomáhají si výmluvami. Také mohli by více používati ochoty několika novorossijských Čechů a vypůjčovati si české noviny a knihy. Myslím, že neodbírají ani jedněch novin — Němci v každém stavení. Než i tu nutno uvážiti, že do nedávna b}'li ponecháni sami sobě a domácích, rodinných tradic není.
Nyní ještě něco málo o jednotlivých osadách. Anastasievka leží vysoko v horách u Tuopse. Silnice ani cesty nemá, jezdí se říčkou, vodou, což v době horských dešťů a tání na horách je velmi nebezpečné. Stát pro jednu vesnici nechce stavětí horskou, velice nákladnou cestu a vesnice je chudá. Obývána