Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 56

zovala na určitou souvislost s mytem. Odkazujeme prostě na příslušné partie studií: Mayer 256—63, 425—29, Schroeder 119 a n. (viz jeho zdařilé srovnání válec, tance ,,Maruts" v Rigvedě 120 a n.) a literatura u něho citovaná.

Doslov.

Ku konci obracím se s prosbou na slavisty, germanisty, literární a kulturní historiky, by sobě neobtěžovali uveřejniti své vědomosti stran tance mečového resp. válečného, neb event. upozorniti podepsaného100) na věc, který již další kroky podnikne.

Co nejsrdečněji děkuji panu nadučiteli A. Doufalíkovi ze Strání, příteli Dr. E. Kiittlerovi, t. č. bibliotekáři orientálního Institutu ve Vídni, a panu prof. Dr. Ji Polívkovi za vzácné, přátelské služby mi v mém zájmu vědeckém prokázané.    František Pospíšil.

LITERATURA.

Jeroným Šubrt a spolupracovníci, České menšiny v severovýchodních a východních Čechách. S dodatkem: Roztroušené německé menšiny (Se 3 mapami). V Praze 1910. Nákladem Národní Jednoty Severočeské. 410 str. 8 К.

Ve IV. ročníku N. V. Č. na str. 7. a 8. podal jsem referát o prvních dvou svazcích spisu Vývoj aživotčes kých menšin, napsaného Šubrtem a spolupracovníky. V temže ročníku (II.) Menšinové knihovny, vydávané nakladatelstvím O. Bukače v Mostě, vyšel ještě svazek 3. a 4. tohoto spisu, věnovaný českým menšinám okresu duchcovského, teplického a litoměřického, v ročníku následujícím byly probrány české menšiny ostatních okresů německého území v Čechách severozápadních, pokud náležely kraji chebskému, žateckému a htoměřickému a spadaly tedy v oblast působnosti Národní Jednoty Severočeské.

Čes k é menšiny v sever o východních a východních Čechách jsou pokračování díla vydávaného Bukačem a publikovány jsou Národní Jednotou Severočeskou na oslavu jejího čtvrtstoletého trvání. Popsány jsou v této knize české menšiny a národnostní poměry vůbec všech osad na zbývajícím německém území v Čechách severních v kraji českolipském a libereckém s přilehlými částmi okresu bělského a turnovského, po tom přešli spisovatelé к německému území v Čechách severovýchodních v Podkrkonoší, potom к německé oblasti hor Orlických, posléze к českým menšinám na ostrově třebovském, pokud zasahuje do Čech, a zakončují svoji práci popisem německých menšin na území českém v severní polovině země. Autoři postupují tu týmž způsobem jako ve Vývoji a životě českých menšin a také prameny jsou tytéž, tak že není třeba po této stránce knihou se dále Obírati.


Předchozí   Následující