Předchozí pohled na ORIGINAL | OCR Následující
str. 65



1. Noc na i. května. V tu noc prý mohou démoni vyjiti z pekla a straší v různých podobách lidi i zvířata: neurčité tělo podobné oslu jde před pocestným к vesnici, vychrlí však plameny a zmizí, když. se pocestný pokřižoval. Pasák vidí v poplašeném stádě tele s dlouhými rohy, z jehož očí srší plameny. Také zmizelo, když se pasák pokřižoval.

2. Kručinka a trní. Kručinka šustila, jakoby chtěla Ježíše vyzradit, když se chtěl v ní schovat na útěku před Židy, a trní ho skrylo tiše a chránilo jej trny. Proto Ježíš proklel kručinku a požehnal trní. Od té doby toto hoří tiše, ona praská, jakoby bolestí sténala.

3. Jeptiščina skála. Jeptiška prý sliby lákala mladíky, aby přes propast к ní vylezli. Mnoho se zabilo.

4. Vlk a liška. Vlk chce sežrati chudáka, který jej vytáhl zjámy. Člověk žádá rozhodčí. Kůň a pes rozhodnou pro vlka, ale liška chce vidět, jak vše bylo, vlk vleze do jámy a člověk ho přikryje kamenem. Liška poručí člověku nevděčníka zabít.

5. Cicviello Paleček. Vůl pohltí spícího Č, který ho (místo bičování) pobodal. Otec volá na syna, stoje u zvířete а C. se mu ze žaludku ozve. Vola zabijí а C. vyjde živ a zdráv. Maso z vola nechali psům a vlkům.

6. Tredicino. Matka slíbí koláč tomu, kdo z 13 dětí vrátí se první s dříví. Pohrobek T. (Třináctý) neunese otýpku, kterou si snesl. Sedl na ni, jak mu bratří žertem radili — v okamžení je doma a dostane koláč. Druhého dne bratří marně sedali na otýpky, kdežto T. se dostal domů zase první a druhý koláč je též jeho. Třetího dne bratři zavřeli trním T- do jeskyně. — T. odstranil trní, sedl na otep — a měl třetí koláč. Od té doby ho bratři měli rádi, vidouce, že se narodil na šťastné planetě.

7. Obchodník a sirotci. Otec odkáže nejstaršímu synu ohlávku, prostřednímu sedlo, nejmladšímu osla. Na prvním i druhém obchodník vyhrál dědictví, vsadiv se s nimi, že řeknou při vypravování „jednou". Třetí vypravoval, jak matka koupila paštiku, když byl ještě malý, hodila ji slepici, ta snesla vejce, matka poručila mu hodit je do moře, moře mu vejce vyvrhlo, on je rozbil a našel v něm lístek: „Vyjdi, obchodníku, tento krám je můj." Obchodník prohrál ohlávku, sedlo i krám a přijal chytráka za vlastního.

8. Šťastný příštipkář. Příštipkář rozdal podle slov kazatelových 40 lir a žádá od něho dvojnásob. Aby se ho zbyl, poslal ho kněz do kláštera v Palerme к Spasiteli.1) Muž jde a Kristus mu odpoví na otázky, které příštip-káři dali zahradník, baron a frater: že zahrada prvního ponese jako dříve, když zboří zeď, kterou kolem ní vystavěl; že hezké dcery druhého se vdají, budou-li chodit do kostela pěšky a ne ve voze; a fráteru, že ten třináctý, který se v klášteře večer objevuje, je démon; proto ať fráteři nekarbaní jako dosud. A kazateli napíše Kristus list vlastní krví. Zahradník a baron, jimž se odpověď splnila, i frater odměnili příštipkáře požehnáním a penězi a kazatel mu dal peněz trojnásobně.

9. Lstivý sedlák. Sedlák přelstí zbojníky: dá jim za peníze hrnec, který prý vaří bez ohně, osla, který dělá peníze, píšťalku, která křísí mrtvé. Loupežníci vidí, že je oklamal a přiváží ho к ocasu kobyly, ale hlupák ho odváže, sám se připoutá na jeho místo, doufaje, že dostane ruku princezny, a v moři zahyne. Rovněž i čtyři loupežníci, kterým sedlák namluvil, že si v moři nabral peněz a nyní že z nich žije.


1) Srv. Kubín, Kladské povídky I, 119.

Předchozí   Následující